Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
długi
14.04.2008 09:14

Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów 2008

Od 14 do 28 kwietnia 2008 r. Krajowy Rejestr Długów już po raz czwarty organizuje kampanię społeczną „Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Od 14 do 28 kwietnia 2008 r. Krajowy Rejestr Długów już po raz czwarty organizuje kampanię społeczną ,,Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów". *

Przedsiębiorcy, którzy w jej trakcie podpiszą umowę z KRD, będą mogli do 30 czerwca 2008 r. bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Kampania skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów. Jak wynika z danych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zatory płatnicze pozostają jedną z największych barier rozwoju tego sektora. Udział w akcji jest całkowicie bezpłatny - zarówno w jej trakcie, jak i po jej zakończeniu.

Wiosna - czas rozliczeń

Wybór drugiej połowy kwietnia jako terminu ,,Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" odpowiada na potrzeby przedsiębiorców, którzy o rozmiarze strat, jakie ponoszą z powodu niesolidnych kontrahentów, najdotkliwiej przekonują się właśnie wiosną. W marcu spółki prawa handlowego kończą pisanie bilansów za poprzedni rok, w których muszą wykazać także niezapłacone należności. Natomiast w kwietniu rozliczają się z fiskusem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i do końca tego miesiąca muszą zapłacić podatek za ubiegły rok, także od tych wystawionych faktur, za które dotychczas nie dostały pieniędzy.

Wystarczy faktura lub rachunek

Dopisanie niesolidnego płatnika do Krajowego Rejestru Długów to z jednej strony tania i skuteczna alternatywa dla postępowania sądowego oraz egzekucji komorniczej, zaś z drugiej - szansa na odzyskanie nawet tych przeterminowanych należności, których nie można już dochodzić przed sądem ze względu na przedawnienie. Aby umieścić dłużnika w KRD, nie jest wymagany wyrok sądowy - wystarczy przeterminowana o co najmniej 60 dni faktura lub rachunek. Wysokość długu (wraz z odsetkami od nieterminowej zapłaty) musi wynosić przynajmniej 500 zł brutto, gdy dłużnikiem jest firma, oraz 200 zł brutto, jeśli z płatnością zalega osoba fizyczna. Z badań przeprowadzonych przez KRD na reprezentatywnej grupie firm korzystających z rejestru wynika, że aż 58% niesolidnych płatników spłaca dług już po ostrzeżeniu o możliwości dopisania do KRD.

Utrudnienia na DŁUGI czas

Kolejne 27% reguluje należności po znalezieniu się w KRD, gdy przekona się o tym, jak dotkliwa jest obecność w bazie dłużników. Korzystają z niej m.in. banki, firmy leasingowe i factoringowe, operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy Internetu, zakłady energetyczne i gazownicze, wynajmujący biura i magazyny - wpis do KRD oznacza więc np. pozbawienie możliwości otrzymania kredytu, kupna telefonu, wynajęcia lokalu czy podpisania umowy na dostawę energii. Obecność w rejestrze niesolidnych płatników utrudnia nie tylko bieżącą działalność, ale i rozwój - potencjalni kontrahenci często nie podejmują współpracy z osobami lub firmami wpisanymi do KRD albo żądają od nich wysokich zaliczek, płatności gotówką lub innych zabezpieczeń. Dane dłużnika trafiają do KRD aż na 10 lat, chyba że zobowiązanie zostanie uregulowane wcześniej.

Tagi: długi, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz