Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wikileaks
21.01.2011 16:48

Wikileaks: Irańskie służby handlują heroiną

Iran jest jednym z największych handlarzy narkotyków na świecie - wynika z dokumentów WikiLeaks.

Podziel się
Dodaj komentarz
(indigoprime/CC/Flickr)

Iran jest jednym z największych handlarzy narkotyków na świecie i w procederze tym uczestniczą irańskie służby bezpieczeństwa - poinformował niemiecki dziennik _ Die Welt _, powołując się na depesze dyplomacji amerykańskiej ujawnione przez Wikileaks.

W poufnej depeszy z ambasady amerykańskiej w Baku napisano 12 czerwca 2009 r., że skonfiskowana w Azerbejdżanie ilość narkotyków pochodzących z Iranu skoczyła z 20 kg w 2006 r. do 59 tys. kg w pierwszym kwartale 2009 r.

Azerbejdżan - jak napisano w depeszy, powołując się na poufne raporty inspektorów ONZ - jest jednym z najważniejszych krajów na szlaku eksportu heroiny, wytwarzanej z afgańskiego opium, do Europy Zachodniej.

Iran jest głównym nabywcą afgańskiego opium i jednym z największych producentów heroiny na świecie - dodają amerykańscy dyplomaci.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**Z innej depeszy z 26 września 2009 r. wynika, że blisko 95 proc. heroiny w Azerbejdżanie pochodzi z Iranu i taki sam odsetek jest eksportowany z Azerbejdżanu na rynek europejski.

W tajnej depeszy z 15 października 2009 r. zacytowano ówczesnego ministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu Chalafa Chalafowa, zdaniem którego handel narkotykami jest w rękach irańskich służb bezpieczeństwa. Chalaf twierdzi, że zatrzymywani w Azerbejdżanie i deportowani do Iranu w celu odbycia kary handlarze narkotyków byli bardzo często szybko zwalniani. _ - Czasem zatrzymujemy po raz kolejny ludzi, których dopiero co deportowaliśmy _ - powiedział.

Azerski wywiad ustalił - według depesz - że przedstawiciele irańskich służb bezpieczeństwa są bezpośrednio zamieszani w sprzedaż i przetwarzanie opium i heroiny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t103690.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powieszeni;za;gwalt;i;handel;narkotykami,124,0,743548.html) Powieszeni za gwałt i handel narkotykami W więzieniu na południowym zachodzie Iranu stracono czterech mężczyzn.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t123459.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;ostrzega;sasiadow;pulapka;wilikeaks,231,0,725479.html) Iran ostrzega sąsiadów. "Pułapka Wilikeaks" Rewelacje mają _ siać niezgodę _ w świecie muzułmańskim - twierdzi Teheran.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t123302.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/skazany;za;dostarczanie;informacji;wikileaks,159,0,756639.html) Skazany za dostarczanie informacji Wikileaks Były bankier Rudolf Elmer został dziś skazany na karę grzywny w zawieszeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wikileaks;ma;dane;o;oszustach;podatkowych,30,0,755230.html) Wikileaks ma dane o oszustach podatkowych Wśród 2 tysięcy nazwisk osób, które unikały płacenia podatków ma być około 40 polityków.
Tagi: wikileaks, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz