Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raje podatkowe
17.01.2011 19:14

Wikileaks ma dane o oszustach podatkowych

Wśród 2 tysięcy nazwisk osób, które unikały płacenia podatków ma być około 40 polityków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(New Media Days/Peter Erichsen/CC/Flickr)

Były szwajcarski bankier Rudolf Elmer przekazał założycielowi Wikileaks Julianowi Assanage'owi płyty CD zawierające dane o nadużywaniu rajów podatkowych. Pojutrze Elmer stanie przed szwajcarskim sądem.

Płyty mają zawierać poufne dane m.in. na temat funduszy hedgingowych, polityków, celebrytów i nawet przedstawicieli organizacji przestępczych różnych państw świata, w tym USA i W. Brytanii, unikających płacenia podatków za pośrednictwem rajów podatkowych. Ogółem ma to być 2 tys. nazwisk osób prywatnych i nazw firm, w tym około 40 nazwisk polityków.

Elmer powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że udostępnia informacje w celach _ społecznej edukacji _. Według niego, tajemnica bankowa jest stosowana jako zasłona dymna do unikania obowiązku podatkowego i banki doskonale o tym wiedzą.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Dodał, że osobiście nie ma nic przeciwko żadnemu bankowi, ale chodzi mu o system, który umożliwia nadużycia na szkodę podatnika.

55-letni Elmer to były dyrektor szwajcarskiego banku prywatnego Julius Baer. Przez 8 lat pracował m.in. na Kajmanach w jednym z funduszy powierniczych zarządzanych przez bank. Z pracy odszedł w 2004 r. Przez pewien czas mieszkał na Mauritiusie.

Na Kajmanach zdobył wiedzę o tym, że wielu czołowych klientów jego banku stosuje uniki podatkowe za wiedzą i zgodą najważniejszych osób z zarządu. _ - Tajemnica bankowa jest produktem, który słono kosztuje _ - zaznaczył.

Jego były pracodawca odrzuca te zarzuty i twierdzi, że niektóre informacje udostępnione przez Elmera Wikileaks są sfałszowane, a jeszcze inne miał ukraść. Elmer z kolei mówi, że był śledzony i że mu grożono.

Były bankier stanie przed sądem z oskarżenia o naruszenie tajemnicy bankowej, wywieranie presji na klientów i grożenie współpracownikom. W samej Szwajcarii jego rewelacje przyjęto z dystansem. Jego proces ma się rozpocząć w środę w Zurychu. Wcześniej był więziony przez 30 dni w 2005 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t44072.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szwajcarska;tajemnica;bankowa;na;wikileaks,227,0,754915.html) Szwajcarska tajemnica bankowa na WikiLeaks Mają pojawić się informacje o kontach oszustów podatkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t123303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;stracil;konto;w;szwajcarii,235,0,729835.html) Assange stracił konto w Szwajcarii Powodem zamknięcia konta ma być podanie fałszywego adresu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t128920.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;skompromituje;murdocha,73,0,752713.html) Assange skompromituje Murdocha? Właściciel portalu Wikileaks część dokumentów zostawił sobie jako polisę ubezpieczeniową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zalozyciel;wikileaks;napisze;autobiografie;bo;musi,182,0,743606.html) Założyciel Wikileaks napisze autobiografię. Bo musi Julian Assange podpisał umowę z wydawcami. Za książkę dostanie w przeliczeniu około miliona euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t83420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;chca;powstrzymac;wikileaks,10,0,740106.html) Amerykanie chcą powstrzymać Wikileaks Biden: Spróbujemy zablokować publikację dokumentów dyplomatycznych przez portal.
Tagi: raje podatkowe, wikileaks, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz