Notowania

wikileaks
09.03.2011 13:20

Wikileaks: Putin nienawidził Juszczenki

Rosyjski premier najlepiej odnosił się do byłej szefowej ukraińskiego rządu Julii Tymoszenko, wynika z dokumentów opublikowanych przez portal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W 2009 roku premier Rosji Władimir Putin _ nienawidził _ ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i poszukiwał w Kijowie osoby, która byłaby całkowicie podporządkowana Moskwie - wskazują depesze dyplomatyczne opublikowane przez Wikileaks.

Demaskatorski portal ujawnił korespondencję, nadaną w styczniu 2009 roku do Waszyngtonu z ambasady USA w Kijowie, która zawiera m.in. relację ze spotkania ówczesnego ambasadora Ukrainy w Moskwie, a obecnie szefa ukraińskiej dyplomacji Kostiantyna Hryszczenki z ówczesnym ambasadorem USA w Kijowie, Wiliamem Taylorem.

Hryszczenko oceniał wtedy, że Putin, który nienawidzi Juszczenki, ma także niezbyt wysokie mniemanie o uznawanym za prorosyjskiego Wiktorze Janukowyczu, obecnym prezydencie Ukrainy. Rosyjski premier - wynika z amerykańskich depesz - najlepiej odnosił się do ówczesnej szefowej ukraińskiego rządu Julii Tymoszenko. - Putin _ najwyraźniej traktuje Tymoszenko jako kogoś, komu może nie do końca można ufać, lecz z kim można prowadzić interesy _ - czytamy.

Do rozmowy Hryszczenki z Taylorem doszło tuż po ukraińsko-rosyjskim kryzysie gazowym z początku 2009 roku i rok przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Juszczenko, który ubiegał się w tych wyborach o reelekcję, otrzymał wówczas niecałe 5,5 procent poparcia.

W drugiej turze wyborów, w lutym 2010 roku, zwyciężył Janukowycz, który uzyskał 48,95 procent głosów, pokonując ówczesną premier Tymoszenko z 45,47 procent poparcia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t133530.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zalozyciel;wikileaks;odpowie;za;gwalt;w;szwecji,24,0,783640.html) Założyciel Wikileaks odpowie za gwałt w Szwecji? Szwecja od listopada walczy o ekstradycję Juliana Assange'a.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t133502.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czesi;chcieli;wyslac;wojsko;do;gruzji,221,0,783581.html) Czesi chcieli wysłać wojsko do Gruzji Interwencji chciał Vaclav Klaus. Poparł podróż prezydenta Kaczyńskiego do Tbilisi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t131377.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/assange;to;paranoik;i;megaloman,217,0,769241.html) Assange to paranoik i megaloman? Współzałożyciel Wikileaks porównał jego działanie do sekty scjentologów.
Tagi: wikileaks, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz