Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wikileaks
24.10.2011 16:22

Wikileaks zawiesza publikacje. Zero na ich kontach

Demaskatorski portal Wikileaks poinformował, że zawiesza publikowanie tajnych dokumentów, aby skoncentrować się na zebraniu pieniędzy w związku z zablokowaniem wpływu datków na jego konto przez firmy finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(New Media Days/Peter Erichsen/CC/Flickr)

Demaskatorski portal Wikileaks poinformował, że musi skoncentrować się na zebraniu pieniędzy w związku z zablokowaniem wpływu datków na jego konto przez firmy finansowe.

Na zdjęciu szef WikiLeaks Julian Assange

Wpływy na konto Wikileaks zostały zablokowane przez takie firmy jak m.in. Visa, MasterCard, Western Union i PayPal. W oświadczeniu Wikileaks podaje, że aby przetrwać, musi _ agresywnie prowadzić kampanię zbierania środków, by walczyć z blokadą _.

Mające siedziby w USA firmy finansowe odcięły przekazywanie środków dla Wikileaks wkrótce po rozpoczęciu w zeszłym roku przez portal publikacji około 250 tys. tajnych depesz amerykańskiej dyplomacji. W rezultacie restrykcji - jak podaje Wikileaks - dochody portalu spadły niemal do zera. Wikileaks od dawna wykazywał oznaki kłopotów finansowych. W niedawnym oświadczeniu na temat kontraktu założyciela portalu Juliana Assange'a z wydawnictwem na publikację książki portal podał, że Wikileaks nie ma dość pieniędzy, by wynająć prawnika.

Czytaj w Money.pl:

We wrześniu Assange oskarżył szkockie wydawnictwo Canongate o oportunizm i podwójną grę, ponieważ opublikowało ono bez jego zgody przedłożony przez Assange'a do druku szkic autobiograficzny, z którego publikacji autor zrezygnował. Pierwsze fragmenty opublikował dziennik _ Independent _. Assange oskarżył wydawcę o to, że chce zbić kapitał na wstępnej wersji książki, w której są nieścisłości. Nazwał to złamaniem umowy i nadużyciem zaufania. Twierdzi, że wydawca zapewnił go, iż nikomu nie udostępni tekstu bez jego zgody.

7 czerwca Assange wycofał się z projektu spisania autobiografii, co miało mu przynieść 1 mln funtów i pomóc w opłaceniu adwokatów, ponieważ doszedł do wniosku, że to, co napisze, może zostać użyte przeciwko niemu przez władze prokuratorskie niektórych państw, zwłaszcza USA. O kontrakt na autobiografię ubiegało się 36 domów wydawniczych. Canongate oznajmił w odpowiedzi, że za pośrednictwem adwokata Assange'a wypłacił mu zaliczkę, a ponieważ nie otrzymał jej z powrotem, postanowił opublikować wersję autobiografii otrzymaną od niego w marcu.

Assange broni się przed ekstradycją do Szwecji w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z zarzutami napaści seksualnej, molestowania i gwałtu, wysuwanymi przez dwie Szwedki, z którymi łączyła go przypadkowa znajomość w sierpniu ubiegłego roku. Assange obawia się, że ze Szwecji zostanie wydany Amerykanom, którzy oskarżają go o kradzież tajemnic, choć formalnie nie zabiegają o jego ekstradycję.

O WikiLeaks czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t131124.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;moze;zostac;stracony;w;usa,61,0,767293.html) Assange może zostać stracony w USA? Według obrońców twórcy Wikileaks ich klientowi groziłyby tortury, a nawet egzekucja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t125421.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ameryka;bedzie;sie;chronic;przed;nowym;wikileaks;dlaczego;tak;pozno,75,0,931915.html) Ameryka będzie się chronić przed nowym WikiLeaks. Dlaczego tak późno? Amerykański rząd ogłosił kroki, mające na celu kontrolowanie dostępu do tajnych informacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;idzie;na;wojne;z;the;guardian;ten;wyciek;zagraza;bezpieczenstwu,52,0,901172.html) WikiLeaks oskarża znany dziennik. O co? Demaskatorski portal WikiLeaks oskarżył dziennikarza śledczego o spowodowanie wycieku.
Tagi: wikileaks, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz