Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Właściciel Ferrari przejmie F1?

Cena nie może zejść poniżej sześciu, siedmiu miliardów dolarów, mówi zarządzający wyścigami Bernie Ecclestone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ferrari F1)

Potentat rynku mediów Rupert Murdoch oraz rodzina Agnellich - właściciele Fiata i Ferrari sondują możliwość przejęcia kontroli nad Formułą 1. Negocjacje nie będą należały do łatwych, a cena nie zejdzie poniżej sześciu miliardów dolarów, zapowiada zarządzający wyścigami Bernie Ecclestone.


Obecny właściciel Formuły 1, CVC Capital Partners - jeden z największych w świecie funduszy private equity, potwierdza w Welt Online, że otrzymał stosowne zapytanie. _ - CVC docenia jakość Exor i News Corporation jako potencjalnych inwestorów, jednak każda inwestycja w Formule 1 wymaga zgody CVC i musi wykazać, że jest w interesie sportu oraz właścicieli Formuły 1 _ - poinformowała grupa inwestycyjna.

Tymczasem zarówno kontrolowany przez rodzinę Agnelli fundusz Exor jak i koncern medialny Murdocha News-Corp potwierdzają, że sondują możliwość przejęcia kontroli nad Formułą 1. Pierwsze spekulacje na ten temat pojawiły się w mediach przed dwoma tygodniami.

Zarządzający wyścigami Bernie Ecclestone, który jest również właścicielem praw komercyjnych F1, nazwał je wtedy plotkami. - _ To bzdura. Ten sport nie jest na sprzedaż - oświadczył . _ Jednak jakiś czas później zorientował się, że nie może już liczyć w stu procentach na CVC. W wywiadzie udzielonym Welt Online 80-letni Ecclestone powiedział, że _ przy bardzo wysokiej ofercie CVC pójdzie na kawę z poważnym inwestorem _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t41435.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/red;bull;ma;mistrza;swiata;dostanie;skrzydel,54,0,712758.html) Red Bull ma mistrza świata. Dostanie skrzydeł?
Negocjacje odnośnie ewentualnego przejęcia nie będą należały do łatwych. Mimo że właścicielem Formuły 1 jest CVC, to działalność operacyjna całego przedsięwzięcia znajduje się w rękach Ecclestone.

Zdaniem Ecclestonea realna cena za F1 nie może zejść poniżej sześciu do siedmiu miliardów dolarów. Przed sześcioma laty fundusz CVC zapłacił za większościowe udziały w wyścigowej serii 1,6 miliarda funtów.

Murdoch, którego płatna telewizja Sky zdominowała rynek europejski, chętnie widziałby w swoim portfolio prawa do transmisji wyścigów Formuły 1. Podobnie Exor, który posiada 30 procentowe udziały w Fiacie, do którego zaś należy pakiet kontrolny w Ferrari. Zdaniem ekspertów, pod względem prawa antymonopolowego jednoczesne bycie udziałowcem i uczestnikiem Formuły 1 nie stanowiłoby dla Ferrari problemu.

News Corp i Exor zapowiedziały już, że rozglądają się za dalszymi inwestorami, którzy chcieliby sfinansować przejęcie. Według Welt Online decydującą rolę może w tym odegrać prezydent Ferrari Luca Cordero di Montezemolo, który może się pochwalić rozległymi kontaktami wśród zamożnych tego świata.

Inwestycja w Formułę 1 byłaby także znacznym sukcesem dla szefa Exor Johna Elkanna. 35-letni wnuk zmarłego w 2003 roku patriarchy Fiata Gianniego Agnelli administruje imperium Agnellich. Exor dysponuje także niezbędnymi funduszami dla przejęcia F1. Środki jakie fundusz może przeznaczyć na nowe inwestycje to 1,3 mld euro. Firma jest jednak znana z tego, że każdą potencjalną inwestycję sprawdza długo i gruntownie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t138853.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/najwieksze;koncerny;rodzinne;swiata;fortuny;i;skandale,103,0,823655.html) Największe koncerny rodzinne świata: Fortuny i skandale Wnuczka założyciela L'Oreal chciała ubezwłasnowolnić matkę, a prezes Samsunga ma wyrok za przestępstwa finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t134422.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/malysz;nie;bedzie;kosztowal;juz;nawet;200;tysiecy,239,0,788719.html) Małysz nie będzie kosztował już nawet 200 tysięcy? Mistrz skoków narciarskich denerwował się, gdy dziennikarze pytali o pieniądze. Teraz musi znaleźć sposób na regularne dochody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t131099.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/wypadek;kubicy;nie;byl;pierwszy;zobacz;dramaty;sportowcow,24,0,767256.html) Wypadek Kubicy nie był pierwszy. Zobacz dramaty sportowców Ofiarami poważnych wypadków byli Krzysztof Hołowczyc czy Tomasz Gollob.
Tagi: formuła 1, sport, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, aktualności, czołówki, motoryzacja, moto
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz