Notowania

Przejdź na
stocznia gdańsk
03.12.2013 18:24

Właściciel Stoczni Gdańsk pokazał biznesplan

Według rzecznika prasowego ukraińskiego udziałowca stoczni Jacka Łęskiego dokument przewiduje rentowność zakładu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Większościowy ukraiński właściciel Stoczni Gdańsk dostarczył do Agencji Rozwoju Przemysłu _ Biznesplan Stoczni Gdańsk 2013/2023 _. Według rzecznika prasowego ukraińskiego udziałowca stoczni Jacka Łęskiego dokument przewiduje rentowność zakładu.

_ - Dostaliśmy dziś dokument pod tytułem Biznesplan Stoczni Gdańsk 2013/2023. Potrzebuję czasu, by móc się z nim zapoznać. Dokument będzie teraz sprawdzany przez ARP i zewnętrzną firmę konsultingową Nexus _ - poinformował prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

Stocznia Gdańsk jest w trudnej sytuacji finansowej, a pracownicy od pół roku otrzymują pensje w ratach. 75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do ARP. Udziałowcy od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji zakładu, a pracownicy od ponad pół roku otrzymują pensje w ratach.

W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz ukraińskich inwestorów w celu rozwiązania problemów gdańskiej stoczni. Spółka Gdańsk Shipyard Group miała do końca listopada przedstawić nowy biznesplan. Zapowiedziała, że zrobi to w tym tygodniu.

Łęski powiedział, że przekazany ARP znowelizowany biznesplan dla Stoczni Gdańsk SA przewiduje rentowność zakładu. Zaznaczył, że dokument uwzględnia wszystkie wcześniejsze uwagi ARP. Jednym z nich było założenie osiągnięcia opłacalności produkcji.

Rzecznik wyjaśnił, że _ prognoza przychodów stoczni opiera się głównie na konstrukcjach stalowych, a w mniejszej części na produkcji stoczniowej, czyli budowie kadłubów czy gotowych statków _.

W przesłanym komunikacie Łęski podkreślił, że _ biznesplan, uwzględniający aktualne rynki docelowe Stoczni Gdańsk oraz przedstawiający szczegółowy plan działań restrukturyzacyjnych, gwarantuje odzyskanie pełnej rentowności w okresie 2 lat oraz generowanie znacznych dodatnich wyników finansowych w długim okresie prognozy _. _ aki wynik przy przyjętej wysokiej ostrożności założeń świadczy o dużym potencjale spółki i możliwości dalszej poprawy wyników w perspektywie najbliższych lat _ - dodał.

W komunikacie podkreślił, że biznesplan został sporządzony _ z uwzględnieniem wszelkich uwag przekazanych do poprzedniej wersji planu zarówno przez akcjonariusza Stoczni Gdańsk S.A. - Agencję Rozwoju Przemysłu, jak i przez Ministerstwo Skarbu Państwa _. Poinformował, że przy opracowaniu dokumentu uczestniczył zewnętrzny konsultant Stoczni Gdańsk, czyli firma PWC, której zadaniem była rewizja wszelkich założeń operacyjnych spółki.

Przewodniczący stoczniowej Solidarności Roman Gałęzewski poinformował we wtorek PAP, że w przyszłym tygodniu w stoczni może się zakończyć referendum dotyczące przyszłości zakładu. Związkowcy od kilku miesięcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jak wyjaśnił, referendalne pytania dotyczą sytuacji stoczni, m.in. opinii na temat restrukturyzacji zatrudnienia. _ To referendum ma dać nam możliwość prawnych działań w związku z sytuacją stoczni _ - dodał. Powiedział, że _ nie wie, czy będą planowane protesty _. Podkreślił, że stoczniowcy _ chcą się przygotować do każdej ewentualności; protestu też _.

Gałęzewski wyjaśnił, że w ramach restrukturyzacji zatrudnienia w 2013 r. z firmy odeszło ponad 300 osób. Zaznaczył, że część osób zwolniła się w ramach programu dobrowolnych odejść. Dodał, że 150 osób ma być zwolnionych ze stoczni w styczniu przyszłego roku. Zwrócił uwagę, że część zadań niezwiązanych z bezpośrednią produkcją stocznia przekazuje innym firmom. Dotyczy to m.in. przygotowania i zabezpieczenia produkcji czy usług elektrycznych. Powiedział, że ze względu na to, że część załogi jest w okresie wypowiedzenia, trudno podać dokładną liczbę obecnie zatrudnionych. Ocenił, że w stoczni może teraz pracować od 1,2 do 1,4 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Lech Wałęsa znów uratuje Stocznię Gdańsk? Zakład jest w tak trudnej sytuacji finansowej, że pracownicy od maja dostają wypłaty w ratach.
Stocznia Gdańsk bliska upadłości Aby uratować zakład potrzeba 180 milionów złotych.
Tagi: stocznia gdańsk, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz