Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Właściciele Biedronki bogatsi mimo kryzysu

0
Podziel się:

Jeronimo Martins, do której należy sieć dyskontów w Polsce zarobili 1,5 mld euro.

Właściciele Biedronki bogatsi mimo kryzysu
(PAP/Piotr Rybarczyk)
bEUmMtYl

Właściciele firmy Jeronimo Martins, do której należy sieć Biedronka, zarobili w 2010 r. 1,5 mld euro - poinformował dziennik _ Jornal de Negocios _.

Gazeta odnotowuje, iż fortuna rodziny Soares dos Santos zwiększyła się w ub.r. aż o 63 proc., w dużej mierze dzięki ekspansji w Polsce. Wzrostowi temu nie zaszkodził ani kryzys portugalskiej gospodarki, ani osłabienie lizbońskiej giełdy.

Według szacunków ekonomicznego dziennika, doskonałe wyniki grupy Jeronimo Martins w 2010 r. pozwoliły na zwiększenie majątku familii Soares dos Santos do poziomu 4,04 mld euro. Dzięki temu, rodzina właścicieli dyskontów Biedronka stała się najbogatszą rodziną wśród posiadających firmę, notowaną na giełdzie w Lizbonie.

bEUmMtYn

Właścicielem 56,1 proc. udziałów grupy Jeronimo Martins jest należąca do rodziny Soares dos Santos spółka Sociedade Manuel dos Santos. Firma jest obecna w Polsce od 1995 r. Posiada ponad 1650 sklepów dyskontowych Biedronka.
Dobry wynik Jeronimo Martins został uwzględniony w opracowanym przez _ Jornal de Negocios _ rankingu najbardziej wpływowych osób w Portugalii. 75-letni Alexandre Soares dos Santos, głowa rodziny i zarazem prezes grupy Jeronimo Martins, uplasował się w nim na 7. miejscu, wyprzedzając m.in. prezydenta kraju Anibala Cavaco Silvę oraz ministra finansów Fernando Teixeirę dos Santosa.

_ Jornal de Negocios _ zwraca uwagę, że 63-procentowy wzrost wartości akcji firmy Jeronimo Martins w ub.r. jest o tyle zaskakujący, iż nastąpił w okresie poważnych trudności pogrążonej w kryzysie portugalskiej ekonomii. Sama giełda w Lizbonie zanotowała w 2010 r. spadek wartości o 10 proc.

Według wstępnych szacunków za 2010 r., grupa Jeronimo Martins odnotowała 8,7 mld euro sprzedaży skonsolidowanej, czyli o 18,7 proc. więcej, niż w 2009 r. Bardzo dobre wyniki osiągnęła sieć Biedronka, w której sklepach sprzedaż netto zwiększyła się o 29,1 proc. Polskie dyskonty osiągnęły w ub. r. 4,8 mld euro obrotu, dzięki czemu w całości sprzedaży detalicznej realizowanej przez grupę Jeronimo Martins Biedronka ma już ponad 55 proc. udziału.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t90786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;przerzucili;sie;na;tansze;zakupy,55,0,593719.html) Polacy przerzucili się na tańsze zakupy Tylko co czwarty Polak przyznaje się do tego, że kupuje w tanich sklepach. Jednak dane pokazują, że ich sprzedaż znacznie rośnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t34311.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sami;ratujemy;nasza;gospodarke;kupujac,221,0,521949.html) Sami ratujemy naszą gospodarkę. Kupując Produkcja przemysłowa w Polsce spada znacznie wolniej niż w innych krajach UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t90502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/upadl;co;trzeci;rodzinny;sklep,66,0,604226.html) Upadł co trzeci rodzinny sklep PiS apeluje o ustawę regulującą otwieranie dużych sklepów. Decydować powinny gminy.
bEUmMtYO
business news
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)