Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
facebook
26.11.2009 17:20

Właściciele Facebooka chca utrzymać władzę

Mark Zuckerberg szykuje popularny serwis społecznościowy do debiutu giełdowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(facebook.com/materiały prasowe)

Facebook przygotowuje się do debiutu giełdowego. Twórca portalu Mark Zuckerberg nie chce z nikim dzielić władzy.

Web 2.0 dojrzał. Jeszcze wiosną 25-letni szef Facebooka Mark Zuckerberg zapowiadał, że debiut giełdowy portalu jest jeszcze bardzo odległy. Teraz wszystko wskazuje na to, że jego portal społecznościowy zadebiutuje jednak na giełdzie.

Na wzór wyszukiwarki Google Facebook chce wprowadzić dwie kategorie akcji. Według informacji dziennika _ Wall Street Journal _ akcjonariusze klasy B mają posiadać dziesięciokrotnie więcej praw głosu, niż akcjonariusze klasy A. Tym samym dotychczasowi właściciele, którzy zainwestowali w Facebooka ponad 600 mln dolarów, utrzymają pełną kontrolę nad portalem społecznościowym.

Rozwijający się nader szybko Facebook, który ma już na całym świecie 300 mln zarejestrowanych użytkowników, nie chce, by inwestorzy mieli w przyszłości wpływ na strategię i na operacyjną działalność firmy. Tym samym scena Web 2.0 nabiera ponownie rozpędu.

Przed kilkoma dniami debiut giełdowy w niedalekiej przyszłości zapowiedział także Twitter, serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Współtwórca Twittera Biz Stone powiedział, że debiut giełdowy będzie od pewnego momentu opcją.

Twitter powstał przed trzema laty jako projekt badawczy Biza Stone'a, Jacka Dorseya i Evana Williama. Mimo, że serwis cieszy się dużą popularnością, brakuje mu nadal modelu biznesowego.

Według Biza Stone'a, nieprzynoszący dotychczas zysków serwis ma wychodzić w nadchodzącym roku na plus. Twitter planuje także wprowadzenie reklam w wiadomościach. Nie wiadomo jednak, jak użytkownicy zareagują na niepożądaną reklamę. Według Stone'a, reklama będzie zupełnie inna od tej, do której przyzwyczajeni są internauci. Stone nie chce jednak zdradzić, na czym dokładnie ma polegać innowacyjność pomysłu.

Twitter i Facebook otrzymają także wsparcie ze strony Microsoft. Microsoft zamierza zintegrować swoją wyszukiwarkę Bing z serwisami Twitter i Facebook. Jak informuje producent oprogramowania, jego wyszukiwarka będzie wyszukiwać w czasie rzeczywistym statusy płynące z obu serwisów. Za pomocą Bing Microsoft chce walczyć z wiodącym na rynku wyszukiwarek Google.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: facebook, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz