Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
25.03.2011 13:56

Wojna o bogactwa Arktyki. BP walczy

Dalekosiężne plany koncernu BP na rosyjskim Morzu Karskim zostały powstrzymane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Strocchi/CC/Flickr)

Dalekosiężne plany koncernu BP na rosyjskim Morzu Karskim zostały powstrzymane przez rosyjskich oligarchów, którzy zastopowali na drodze prawnej transakcję BP z Rosnieftem. BP nie daje jednak za wygraną.

Według piątkowej gazety _ City AM _, zawarta w styczniu transakcja _ wisi na włosku _ po tym, jak w czwartek trybunał arbitrażowy w Sztokholmie na wniosek grupy oligarchów ze spółki AAR (Alfa Access Renova) zablokował ją.

Orzeczenie zabrania wymiany akcji między Rosnieftem a BP na łączną sumę 16 mld dolarów, ponieważ ograniczyłaby prawa grupy AAR, posiadającej 50 proc. udziałów w brytyjsko-rosyjskiej spółce o mieszanym kapitale założycielskim TNK-BP.

Na mocy styczniowych ustaleń BP miała przejąć 9,5 proc. udziałów Rosnieftu. W zamian Rosnieft miał uzyskać 5 proc. udziałów BP. Oba koncerny zgodziły się eksploatować trzy obszary arktycznego szelfu kontynentalnego o powierzchni 125 tys. kilometrów kwadratowych, kryjące 3 bln metrów sześciennych gazu ziemnego i 5 bln ton ropy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t96982.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/4;9;mld;dolarow;straty;przez;katastrofe,82,0,763986.html) 4,9 mld dolarów straty. Przez katastrofę

_ Prawna blokada jest dużym zwycięstwem miliarderów z AAR, do których należy 50 proc. udziałów spółki TNK-BP. Trybunał uznał argument oligarchów, że transakcja BP z Rosnieftem niesprawiedliwie wyklucza ich z potencjalnie lukratywnej eksploatacji złóż Arktyki i narusza wcześniejsze ustalenia BP z TNK _ - stwierdza _ City AM _.

Powołując się na anonimowe źródła gazeta twierdzi, że BP przedstawi panelowi arbitrażowemu skorygowany projekt transakcji przewidującej wymianę akcji z Rosnieftem. W projekcie tym nie ma już mowy o porozumieniu w sprawie eksploatacji złóż w rejonie Arktyki.

Transakcja BP z Rosnieftem w obecnej postaci wygasa 14 kwietnia, jeśli do tego czasu nie zostanie zrealizowana. Wcześniej sąd w Londynie wydał czasowy zakaz realizowania transakcji.

Gazeta cytuje właścicieli AAR Michaiła Fridmana, Germana Chana, Wiktora Wekselberga i Lena Bławatnika, których zdaniem decyzja szefa BP Boba Dudleya w sprawie partnerstwa z Rosnieftem zaszkodziła reputacji BP w Rosji i zaszkodziła stosunkom w TNK-BP.

Dudley, który z powodu złych stosunków z AAR zmuszony był do wyjazdu z Rosji w 2008 roku oświadczył, że koncern _ jest w pełni zaangażowany w inwestycje w Rosji _.

Rosyjska ropa stanowi około 1/5 ogółu produkcji BP. TNK jest trzecim największym koncernem naftowym w Rosji. Podobną transakcję w sprawie wymiany akcji Rosnieft zawarł w styczniu z koncernem Exxon Mobil.

Tagi: rosja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz