Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
29.06.2009 08:44

Wojna z hakerami. USA i Rosja spierają się o sposoby

Obrona przed cyberatakami będzie tematem rozmów na szczycie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

USA i Rosja toczą spór w jaki sposób przeciwdziałać atakom w internecie siejącym spustoszenie w systemach komputerowych - pisze _ New York Times _.

Powołując się na anonimowe źródła rządowe dziennik pisze, że sprawa ta będzie jednym z tematów spotkania prezydenta Baracka Obamy z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Obie strony zgadzają się, że internet staje się coraz bardziej prawdopodobnym frontem przyszłych konfliktów, ale istnieją rozbieżności jak przeszkodzić atakom.

Rosja opowiada się za uzgodnieniem traktatu międzynarodowego w sprawie wojny w cyberprzestrzeni, analogicznego do układów np. w sprawie broni chemicznej albo nuklearnej.

USA uważają, że traktat jest niepotrzebny i wolą, by pozostać przy współpracy organów ścigania obu stron, tylko szerszej i bardziej intensywnej. Waszyngton obawia się, że propozycja Moskwy grozi koniecznością cenzurowania internetu.

Rosjanie postulują bowiem, by ewentualny traktat przewidywał np. zakaz tzw. zmyłkowych operacji w internecie - przeprowadzanych przez prywatnych nadawców, de facto na polecenie rządów. Wzywają też do wymuszenia traktatem większego rządowego nadzoru nad internetem.

Rząd amerykański obawia się, że może to stać się furtką do rządowego cenzurowania cyberprzestrzeni, jak to się dzieje w Chinach.

Tagi: usa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz