Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa autorskie
03.10.2012 18:45

Wrzuta.pl podpisała umowę licencyjną z ZAIKS-em

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS podpisało umowę licencyjną z serwisem Wrzuta.pl, ma ona pozwolić na wynagradzanie autorów dzieł chronionych przez ZAiKS, które można znaleźć na tej stronie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(smarles/sxc.hu)

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS podpisało umowę licencyjną z serwisem Wrzuta.pl, ma ona pozwolić na wynagradzanie autorów dzieł chronionych przez ZAiKS, które można znaleźć na tej stronie. Jest to pierwsza umowa licencyjna podpisana z polskim serwisem.

Wrzuta.pl to serwis internetowy pozwalający autorom dzielić się ich twórczością. Na stronie serwisu można znaleźć filmy, pliki muzyczne i zdjęcia wykonane przez użytkowników serwisu.

Jak poinformował kierownik wydziału licencji i inkasa w ZAiKS-ie Andrzej Kuśmierczyk, każdy twórca, który umieści swoje utwory w serwisie Wrzuta.pl i zgodzi się na umieszczanie przy nich reklam, otrzyma wynagrodzenie uzależnione od liczby odtworzeń. _ - W ten sposób może zarabiać i twórca, i wydawca serwisu _ - podkreślił Kuśmierczyk.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS będzie pośredniczyć pomiędzy twórcami utworów chronionych przez stowarzyszenie a serwisem Wrzuta.pl, będzie m.in. przekazywać autorom wynagrodzenie z reklam. Kuśmierczyk podkreślił też, że w podpisanej w poniedziałek umowie firma Free4Fresh, wydawca serwisu Wrzuta.pl, zobowiązała się do objęcia dodatkową ochroną dzieł chronionych przez ZAiKS.

Wrzuta.pl jest pierwszym polskim serwisem internetowym, z którym ZAiKS podpisał umowę licencyjną. Wcześniej stowarzyszenie podpisało umowę z międzynarodowym serwisem YouTube.

_ - Wrzuta podpisała umowę, ponieważ chciała zamieszczać reklamy i na nich zarabiać. Wraz z tym krokiem serwis zmienił charakter na komercyjny _ - powiedział przedstawiciel ZAiKS-u. Dotychczas Wrzuta.pl działała za darmo, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie była zobowiązana do zawierania umowy licencyjnej.

_ - Myślę, że to jest model biznesowy, który likwiduje kontrowersje związane z udostępnianiem utworów w internecie _ - powiedział Kuśmierczyk. Jego zdaniem dochody uzyskane z reklam lub z opłaty uiszczanej przez użytkowników pozwalają się utrzymać również wydawcom serwisów.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister chciał ustawy drastyczniejszej od ACTA Dane internautów miały być bez kontroli przekazywane prywatnym organizacjom.
Cenzura w internecie. Boni zajmuje stanowisko Boni zaznaczył, że Polska będzie starała się zbudować większość w ITU, aby zagrożenia dla swobody działania w internecie nie zostały przegłosowane na konferencji w Dubaju.
To najszybciej rozwijające się usługi bankowe Już ponad 10,7 mln indywidualnych klientów oraz 1,1 mln firm korzysta z bankowości internetowej.
Tagi: prawa autorskie, zaiks, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz