Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
12.06.2012 06:27

Wybory w Gruzji. Rywal Saakaszwilego dostał ogromną karę

Gruziński miliarder i opozycjonista Bidzina Iwaniszwili został skazany na karę grzywny o równowartości 72 mln euro za nielegalne premiowanie członków swej partii Gruzińskie Marzenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Gruziński miliarder i opozycjonista Bidzina Iwaniszwili został skazany na karę grzywny o równowartości 72 mln euro za nielegalne premiowanie członków swej partii Gruzińskie Marzenie.

W krótkim uzasadnieniu orzeczenia sąd, jak pisze AFP, oświadczył, że Iwaniszwili naruszył gruzińskie prawo.

Opozycjonista, miliarder, który chce rzucić wyzwanie prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu (na zdjęciu) w wyborach parlamentarnych jesienią tego roku, został skazany na karę grzywny za finansowanie nielegalnych przedsięwzięć, w tym nielegalnych ulg dla członków swej partii.

Iwaniszwili, najbogatszy człowiek w Gruzji, którego fortunę szacuje się na 5,1 mld euro, był już skazany w marcu na karę grzywny w wysokości 1,25 mln euro za, jak utrzymywały władze, nielegalne finansowanie swojej partii z myślą o październikowych wyborach.

W niedzielę w Kutaisi, drugim co do wielkości mieście Gruzji, odbyła się wielotysięczna manifestacja zwolenników gruzińskiego miliardera, który jest celem nacisków ze strony gruzińskich władz. Uważają one Iwaniszwilego, który zbudował fortunę na prywatyzacji gospodarki rosyjskiej, za rosyjską marionetkę.

W Gruzji jesienią odbędą się wybory parlamentarne, a w roku 2013 prezydenckie. Zgodnie z konstytucją Saakaszwili nie może kandydować na trzecią kolejną kadencję. Zarzucająca mu autokratyczne praktyki opozycja obawia się, że będzie się teraz starał o urząd premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
Saakaszwili ma groźnego konkurenta. Kogo? W drugim mieście Gruzji, odbyła się wielotysięczna manifestacja zwolenników gruzińskiego miliardera Bidziny Iwaniszwilego.
Rosja się nie ugnie. Gruzja zagrożona? Rosja i Gruzja dyskutują w Genewie o sprawach bezpieczeństwa i kwestiach humanitarnych.
Prezydent Gruzji jak Putin. Clinton ostrzega Sekretarz stanu USA zaapelowała do władz Gruzji o zagwarantowanie, że wybory prezydenckie w tym kraju będą wolne i uczciwe.
Tagi: gruzja, saakaszwili, wybory, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz