Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory we Włoszech. Prasa przytacza ogromne koszty utrzymania prezydenta

0
Podziel się:

To dwa razy więcej niż utrzymanie Białego Domu czy Pałacu Elizejskiego i czterokrotnie tyle co Buckingham Palace.

Wybory we Włoszech. Prasa przytacza ogromne koszty utrzymania prezydenta
(wikipedia/public domain/MM in it.wiki)

230 milionów euro rocznie kosztuje utrzymanie kancelarii włoskiego prezydenta i pałacu na Kwirynale, który jest jego siedzibą. Pracuje tam 1700 osób. Tę statystykę przypomniano we Włoszech przed rozpoczynającymi się wyborami szefa państwa.

Wyboru prezydenta dokonają obie izby parlamentu Włoch oraz 58 elektorów reprezentujących wszystkie regiony kraju.

Kwirynał jest - jak zauważa prasa - najbardziej kosztownym Pałacem Prezydenckim na świecie.

Choć - jak się przypomina - podczas swej 7-letniej, kończącej się w maju kadencji Giorgio Napolitano czynił wszystko, co możliwe, by obniżyć koszty utrzymania Pałacu Prezydenckiego i wszędzie szukał oszczędności, jest to w dalszym ciągu gigantyczna instytucja i to nie tylko ze względu na zajmowaną powierzchnię tej dawnej siedziby papieży i rodziny królewskiej.

Zwolennicy dalszych oszczędności argumentują, że pałac prezydenta Włoch kosztuje dwa razy więcej niż Biały Dom czy Pałac Elizejski i czterokrotnie tyle co Buckingham Palace. Wskazują, że konieczność dalszych redukcji wydatków wynika przede wszystkim z wielkiej polityki oszczędności, wprowadzonej przez rząd Mario Montiego w ramach walki z kryzysem finansów publicznych oraz wyrzeczeniami, których oczekuje się od wszystkich obywateli.

Uwagi, że utrzymanie Kwirynału kosztuje astronomiczne sumy odpierane są oficjalnymi zapewnieniami kancelarii prezydenta, że sumy te są _ zasadniczo zgodne _ z wydatkami innych państw.

Roczna pensja prezydenta, zamrożona przed trzema laty, wynosi 239 tysięcy euro.

Łączne wydatki - przypomina Ansa - szczególnie obciąża utrzymanie ogromnej podrzymskiej rezydencji szefa państwa w Castelporziano, której powierzchnia wynosi prawie 6 tys. hektarów. Ze względu na znajdujące się tam rzadkie okazy flory i fauny posiadłość tę współfinansuje też ministerstwo ochrony środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
To kobieta powinna stanąć na czele Włoch Dominujące wśród polityków oraz obywateli przekonanie potwierdzają wyniki sondaży oraz doniesienia z zakładów bukmacherskich.
Prezydent rozwiąże impas? Szanse niewielkie Obecny pat i trudności z utworzeniem rządu to rezultat wyborów w lutym, w których centrolewica z Partią Demokratyczną na czele uzyskała większość tylko w Izbie Deputowanych.
Nazwał kandydata na premiera żywym trupem To reakcja na pat polityczny, do którego doszło po wyborach parlamentarnych.
"Za pół roku cały system się rozpadnie" Jak twierdzi jeden z członków Izby Deputowanych, po tym czasie rząd nie będzie w stanie wypłacać emerytur i pensji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)