Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
04.11.2014 09:28

Wydatki na edukację można wpisać w koszty działalności. Kiedy to zrobić?

Od dochodu można odliczyć opłatę za kurs językowy czy studia wyższe. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nyul/iStockphoto)

Własny biznes to przede wszystkim podatki. Aby skutecznie je obniżyć potrzebne są koszty, nawet te nietypowe - na przykład obiad w restauracji, czy kurs angielskiego. Zakres jest szeroki, jednak wydatki muszą być bezpośrednio powiązane z firmą. W praktyce polega to na tym, że przedsiębiorca powinien potrafić obronić każdy zaksięgowany koszt.

Wśród tych najczęściej spotykanych można wymienić: najem lokalu, opłaty telekomunikacyjne (np. telefon, internet), media (np. energia, gaz, woda) zakup i używanie samochodu służbowego, sprzęt niezbędny w firmie (np. komputer, drukarka, aparat telefoniczny), usługi księgowe, czy obowiązkowe składki ZUS. Warto jednak pomyśleć o niestandardowych wydatkach, które nie są już tak oczywiste jak te wyżej wymienione, ale w szczególnych przypadkach można je uznać za koszt przedsiębiorcy.

Strój służbowy

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności potrzebne jest odpowiednie ubranie do pracy nie tylko dla pracowników, ale również dla przedsiębiorców. Mowa tutaj o odzieży roboczej, ochronnej, a w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientem – także eleganckich garniturach i garsonkach. Podatnicy często wahają się czy taki zakup mogą wpisać w koszty firmy.

Wątpliwości nie ma, jeżeli obowiązkową odzież roboczą z góry narzucają przepisy BHP. Trudno wyobrazić sobie pracę na placu budowy bez odpowiednich butów czy kasku ochronnego. Warto zaznaczyć, że tego typu ubiór i akcesoria można kupić w specjalistycznych sklepach, co zostanie pozytywnie odebrane przez skarbówkę w trakcie kontroli. Niestety, w tej kwestii dochodzi do wielu nadużyć – na przykład, gdy księgowane są faktury na zakup markowych butów z popularnej sieciówki.

Obowiązek noszenia uniformów wynika również z standardów danej firmy – charakterystyczny ubiór opatrzony logo, o określonym fasonie i kolorystyce. Najbardziej powszechnym przykładem jest strój kuriera. Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla firmy kurierskiej mogą rozliczyć w kosztach tego typu zakupy.

Kolejna kwestia to zakup stroju biznesowego. Czy garnitur, koszulę, krawat, można wpisać w koszty firmy? Tak, ale pod warunkiem, że na częściach garderoby zostały naszyte znaki reklamowe – na przykład logo lub nazwa firmy. Stanowisko zostało potwierdzone przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej (ILPB1/415-457/13-3/IM) wydanej w dniu 18 lipca 2013 roku:

_ Ubiór musi utracić charakter odzieży osobistej, co w przedmiotowej sprawie może mieć miejsce tylko w tym przypadku, gdy garnitur w sposób trwały zostanie opatrzony cechami charakterystycznymi logo reprezentowanej przez Wnioskodawcę firmy. _

Obiad z kontrahentem

Własny biznes to również spotkania z klientami, które coraz częściej mają miejsce na gruncie neutralnym – na przykład w restauracji przy obiedzie. Czy posiłek można potraktować, jako koszt przedsiębiorcy? 25 listopada 2013 roku Ministerstwo Finansów wydało korzystną interpretację ogólną (DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521), zgodnie z którą rachunek za obiad z klientem biznesowym można odliczyć od podatku pod warunkiem, że w trakcie takiego spotkania prowadzone były rozmowy z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami, itp.

Podnoszenie kwalifikacji

Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych również można odpisać od podatku pod warunkiem, że ma to wpływ na osiąganie przychodów.

Zatem, jeżeli przedsiębiorca prowadzi biznes – na przykład tworzenie stron internetowych i podejmuje studia (bez względu na tryb stacjonarny, niestacjonarny) na kierunku ściśle związanym z usługami (informatyka) opłatę za czesne można wpisać w koszty. Podobny przypadek został rozpatrzony przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2011 roku (ILPB1/415-164/11-2/AG).

Również wydatki na naukę języka obcego mogą być kosztem firmy pod warunkiem, że ta świadczy usługi dla zagranicznego klienta (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23.09.2013 roku (IPPB1/415-731/13-4/MT).

Czytaj więcej w Money.pl
Podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jak prowadzić? Nowelizacja rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi podatkowej wprowadziła szereg zmian dla przedsiębiorców.
Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu? Miesięczny koszt uzyskania przychodu pracownika to wciąż 111,25 zł.
Tagi: podatki, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz