Notowania

niemcy
23.10.2009 14:56

Wydłuża się wyboista droga do sprzedaży Opla

Rada dyrektorów General Motors zajmie się sprawą 3 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.gm.com)


- _ 3 listopada r _*_ ada dyrektorów General Motors zajmie się sprawą sprzedaży Oplaoraz wątpliwościami Komisji Europejskiej,dotyczącymi finansowego wsparcia tej transakcji _ - informuje na swoim blogu internetowym wiceprezes GM John Smith.*

_ - Tymczasem trwa praca na rzecz wyjaśnienia ostatnich otwartych kwestii w ofercie Magny i Sbierbanku _, które mają przejąć 55 proc, udziałów w Oplu - napisał Smith.

Komisja Europejska żąda od GM oraz zarządu powierniczego dla Opla wyjaśnień na piśmie, świadczących o tym, że zgoda na sprzedanie Opla Magnie i rosyjskiemu Sbierbankowi nie zapadła pod presją polityczną.

W przypadku wątpliwości KE nie zatwierdzi obiecanego przez rząd Niemiec wsparcia dla Opla w wysokości 4,5 mld euro.

Część państw, w których znajdują się fabryki Opla, w tym Hiszpania i Wielka Brytania, zarzucały niemieckim władzom, że w zamian za miliardy euro kredytów i poręczeń Magna preferencyjnie potraktuje zakłady Opla w Niemczech. To zaś naruszałoby unijne zasady konkurencji.

Austriacko-kanadyjskie konsorcjum Magna i rosyjski Sbierbank zamierzają przejąć 55 proc. udziałów w Oplu. 35 proc. zachowa GM, a 10 proc, trafi do załogi. Plany restrukturyzacyjne inwestorów zakładają likwidację 10,5 tys. z ogólnej liczby 55 tys. miejsc pracy w zakładach Opla w krajach europejskich, w tym w Polsce.

We wtorek szef zarządu powierniczego spółki Fred Irwin zaapelował o szybkie sfinalizowanie transakcji, gdyż Opel może utracić płynność finansową w połowie stycznia przyszłego roku.

Tagi: niemcy, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, aktualności, najważniejsze, motoryzacja, pap, moto
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz