Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
24.01.2013 21:15

Wydobycie gazu łupkowego. PGNiG i Lotos będą szukać razem?

- Wystąpimy do Ministerstwa Środowiska z naszymi propozycjami - zapowiedział przedstawiciel giełdowej spółki. Minister: Mówimy o miliardach metrów sześciennych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(http://www.gaz-system.pl)

Do końca maja zespół roboczy przedstawi opracowanie dotyczące współpracy Lotosu i PGNiG przy poszukiwaniu gazu łupkowego zarządom spółek - poinformował podczas Kongresu Energetycznego Forbesa zastępca szefa segmentu poszukiwawczo-wydobywczego ds. rozwoju Lotosu Adam Loewe. Z kolei minister skarbu Mikołaj Budzanowski * *poinformował, że w 2015 r. może rozpocząć się wydobycie gazu ze złoża Opalino na Pomorzu.

Aktualizacja 21:43

- _ Do końca maja zespół roboczy zakończy opracowanie dotyczące współpracy Lotosu i PGNiG w sprawie poszukiwania gazu z łupków i przedłożymy wnioski zarządom spółek _ - powiedział Loewe.

Będzie to rekomendacja dotycząca dalszego wykorzystania wybranych do współpracy koncesji. - _ We wrześniu wystąpimy do Ministerstwa Środowiska z naszymi propozycjami _ - dodał Loewe.

Propozycje te będą dotyczyć dalszych prac związanych z poznaniem zasobów złóż. Loewe potwierdził również, że jeszcze w tym roku możliwe są pierwsze odwierty na wspólnych koncesjach.

PGNiG i Grupa Lotos podpisały we wrześniu 2012 r. porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu gazu i ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych.

Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

Zdaniem ministra Budzanowskiego, Polska musi zintensyfikować zagospodarowywanie złóż gazu. Jako przykład Budzanowski podał złoże Opalino na Pomorzu.

- _ W 2012 r., we wrześniu, udało się tam odkryć znaczne złoże gazu konwencjonalnego, a nad nim złoże niekonwencjonalne. To daje ogromne szanse _ - podkreślił. - _ Mówimy o miliardach metrów sześciennych _ - dodał. Szef resortu skarbu zaznaczył, że projekt ma ruszyć w 2013 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informowało w ub.r., że odkryło złoże gazu ziemnego w trakcie wiercenia odwiertu w Opalinie na koncesji Wejherowo. _ Gaz w otworze Opalino popłynął w wyniku przeprowadzonego wstępnego opróbowania otworu próbnikiem złoża. Przemysłowy przypływ gazu uzyskano z utworów kambru na głębokości ok. 3000 m _ - podało PGNiG.

Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków

Czytaj więcej w Money.pl
Porozumienie Ukrainy i Shell. 10 mld dolarów Według prezydenta Janukowycza, umowa przyniesie Ukrainie wzrost inwestycji w wydobycie gazu i w konsekwencji rozwój gospodarczy.
Kto i jak będzie wydobywał gaz łupkowy? Minister Korolec przypomniał, że w październiku ubiegłego roku rząd przyjął założenia regulacji dotyczących m.in. gazu łupkowego.
Amerykanie nie chcą dzielić się łupkami Istnieje duże prawdopodobieństwo, że propozycja amerykańskiego senatora Richarda Lugara napotka opór wielkich firm z USA.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, pgnig, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, marketing i zarządzanie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz