Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypadki w kopalniach. Mają pomysł, jak ich unikać

0
Podziel się:

Częstymi przyczynami śmierci górników było przygniecenie skałami stropowymi .

Wypadki w kopalniach. Mają pomysł, jak ich unikać
(Alexander Tarasov - Fotolia.com)
bETtfMMR

Mechanizacja szczególnie niebezpiecznych robót, lepszy nadzór nad pracownikami firm usługowych i egzekwowanie prowadzenia prac zgodnie z technologią - to niektóre priorytety nadzoru górniczego, służące zmniejszeniu liczby wypadków w kopalniach.

W Katowicach obradowała Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która jest gremium doradczym szefa Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Omówiono stan bezpieczeństwa w górnictwie i najczęstsze przyczyny wypadków w ubiegłym roku, kiedy w kopalniach zginęło 28 osób; 22 z nich to górnicy z sektora węgla kamiennego.

Podobnie jak w poprzednich latach, stosunkowo często ofiarami wypadków byli pracownicy zatrudnieni nie bezpośrednio w kopalniach, ale w prywatnych firmach świadczących dla nich usługi. Częstymi przyczynami śmierci górników było przygniecenie skałami stropowymi (w sytuacji, gdy źle zabezpieczono strop podczas robót) oraz wypadki przy likwidacji ścian wydobywczych - np. przy demontażu urządzeń i infrastruktury. Stąd przyjęte w czwartek zalecenia o kierunkach prewencji wypadkowej.

bETtfMMT

_ Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie proponuje m.in. wprowadzanie mechanizacji robót związanych z likwidacją wyrobisk za frontem ścian, a także egzekwowanie ustaleń projektów technicznych i technologii w celu ograniczenia wypadków, spowodowanych opadem skał ze stropu i ociosu (bok wyrobiska - PAP) _ - powiedziała po spotkaniu rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Inne zalecenie to egzekwowanie ustaleń wynikających z umów zawartych z firmami usługowymi oraz zwiększenie kontroli wykonywanych przez takie spółki robót przez osoby z dozoru i kierownictwa kopalń. Nadzór górniczy chce też doprowadzić do eliminowania ryzykownych zachowań pracowników (także firm usługowych) oraz podnosić ich świadomość w zakresie bezpieczeństwa. Ze statystyk wynika, że ponad dwie trzecie wypadków w kopalniach powstaje z powodu błędu człowieka.

_ Chcąc poprawić bezpieczeństwo pracy w górnictwie, należy zwracać uwagę na inwestycje, drążenie wyrobisk, transport ludzi do przodków, zagrożenia klimatyczne, eksploatację maszyn i urządzeń _ - wyliczał prezes WUG Piotr Litwa.

Uczestnicy obrad przed wejściem do katowickiej siedziby WUG byli witani pikietą działaczy Związku Zawodowego Pracowników Przeróbki Mechanicznej Węgla, którzy domagali się urlopów zdrowotnych dla załogi tych zakładów oraz realizacji katalogu dobrych praktyk, opracowywanego podczas spotkań grupy roboczej Komisji ds. górnictwa węgla kamiennego.

bETtfMMZ

Przedstawiciele nadzoru górniczego zgodzili się, że należy upowszechnić katalog dobrych praktyk - propozycje działań, których wdrożenie w zakładach przeróbki mechanicznej węgla kamiennego powinno poprawić stan bezpieczeństwa oraz warunki i higienę pracy. Katalog ma charakter otwarty, czyli może być rozszerzany o nowe wnioski. Obecnie liczy 11 punktów. Chodzi m.in. o zapewnienie niezbędnej obsady pracowników w tych zakładach, sprawność maszyn, skuteczną profilaktykę medyczną, zachowanie warunków bhp, stosowanie odpowiednio dobranego sprzętu ochronnego oraz określenie potrzeb inwestycyjnych i remontowych tych zakładów.

W tym roku w polskim górnictwo zginęło sześciu górników - ostatni z nich w czwartek w kopalni Budryk w Ornontowicach. Ponadto od początku roku czterech górników odniosło ciężkie obrażenia. W ubiegłym roku w górnictwie doszło ogółem do 2809 rozmaitych wypadków, z czego 2199 w kopalniach węgla kamiennego. 28 osób zginęło.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragedia na Śląsku. W kopalni zginął górnik 57-letni górnik zginął nad ranem w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.
Dotarli do górnika. Nie wiadomo, czy żyje Mężczyzna znajduje się 850 metrów pod ziemią. Na razie nie ma z nim kontaktu, więc nie wiadomo, czy żyje.
Górnik spadł z 400 metrów. Brak z nim kontaktu Akcja ratownicza jest bardzo trudna ze względu na specyficzne warunki, w jakich doszło do wypadku.
bETtfMNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)