Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wysoka kara dla uczestników zmowy cenowej

0
Podziel się:

Kibice mogliby oglądać taniej mecze reprezentacji w systemie pay-per-view, gdyby nie niedozwolone porozumienie właścicieli praw do transmisji z nadawcami telewizyjnymi.

Wysoka kara dla uczestników zmowy cenowej
(materiały prasowe)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na uczestników zmowy karę 3 milionów 600 tysięcy. W sumie uczestniczyło w niej 12 przedsiębiorców.

Transmisje w systemie pay-per-view polegają na oferowaniu widzom możliwości obejrzenia programów po wniesieniu dodatkowej opłaty. Po raz pierwszy w Polsce mecze piłkarskie w tym systemie można było oglądać rok temu - we wrześniu. Chodzi o spotkanie eliminacyjne do Mistrzostw Świata w 2014 roku Carnogora Polska i Mołdawia Polska.

UOKiK sprawdził umowy, jakie mająca prawa do transmisji spółka Sportifive zawarła z 11 nadawcami - między innymi z Polsatem Cyfrowym, UPC i Vectrą. Ustalili, że cena u wszystkich operatorów nie będzie niższa niż 20 złotych.

Jednakowa stawka nie była jednak wynikiem samodzielnej decyzji każdej ze spółek, lecz niezgodnego z prawem porozumienia. Jak ustalono, inicjatorem był Polsat Cyfrowy, na który nałożono najwyższą karę ponad 2 milionów złotych.
Skutki były takie, że kibice nie mogli zapłacić mniej niż ustalone 20 złotych.

Jeden z uczestników zmowy spółka Sportfive złożyła do UOKiK-u wniosek o odstąpienie od kary finansowej w ramach programu łagodzenia kar. Może z tego skorzystać pierwszy z uczestników zmowy. Jako druga wniosek złożyła spółka Multimedia. W takim przypadku firma może liczyć na obniżenie sankcji - to o 30 procent.

Decyzja UOKiK-u nie jest prawomocna, można się od niej odwołać do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
Na co Polacy skarżą się do UOKiK? Coraz częściej radzimy się rzeczników konsumentów. W ubiegłym roku udzielili oni ponad 444 tysięcy porad.
PKP jednak musi zapłacić wysoką karę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nakładającą na Przewozy Regionalne prawie 0,5 mln zł kary.
Więzienie za porno w TV Wyrok na inżyniera białoruskiego prywatnego kanału telewizyjnego BiełMuzTV zapadł w Mińsku 15 sierpnia.
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)