Notowania

atak na google
15.01.2010 07:31

Za cyberatakami na Google'a stał chiński rząd

Poza Google ataki były przeprowadzane także na 30 innych amerykańskich firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ataki cybernetyczne na ponad 30 amerykańskich firm, w tym Google'a, pochodziły z serwerów używanych przez rząd Chin.

Raport techniczny przygotowała amerykańska firma zajmującą się bezpieczeństwem w internecie *- *poinformował brytyjski dziennik _ The Guardian _.

Firma iDefence Labs uważa, że za atakami, których celem było - według Google'a - zdobycie dostępu do kont e-mailowych chińskich działaczy praw człowieka, stoi rząd w Pekinie.

Google, który zagroził wycofaniem się z działalności w ChRL w związku z atakami _ pochodzącymi z Chin _, nie oskarżył o nie jednak bezpośrednio rządu chińskiego. Przeprowadzony w grudniu atak dotyczył kont poczty Google'a - Gmail.

Tymczasem amerykański gigant Microsoft oświadczył, że do przeprowadzenia ataku na Google'a wykorzystano usterkę jego programu Internet Explorer. _ - Microsoft nadal współpracuje z Google'em, innymi partnerami tego sektora oraz władzami w celu wyjaśnienia tej sprawy _ - napisał dyrektor Microsoftu ds. bezpieczeństwa Mike Reavey w swoim blogu.

Jak dodał, usterka dotyczy starej wersji programu, Internet Explorer 6. Poradził też użytkownikom, by przestawili parametry swych przeglądarek na wysoki poziom zabezpieczeń.
Stany Zjednoczone zażądały od Chin wyjaśnień w sprawie ataków informatycznych na Google'a. - _ Google poinformował nas o swoich zarzutach, które budzą bardzo poważne zaniepokojenie - napisała sekretarz stanu USA Hillary Clinton w komunikacie. - Oczekujemy wyjaśnień od chińskiego rządu _.

W reakcji na tę wypowiedź rzeczniczka chińskiego MSZ zapewniła, że Pekin opowiada się za uczestniczeniem zagranicznych firm w rozwoju internetu _ zgodnie z prawem _ i sprzeciwia się hakerstwu internetowemu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Echa cyberataku: Chiny przeciw hakerom ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/echa;cyberataku;chiny;przeciw;hakerom,129,0,576641.html )
* [ USA oburzone atakiem Chin na Google'a ]( http://manager.money.pl/news/artykul/usa;oburzone;atakiem;chin;na;googlea,179,0,576179.html )
* [ Chiny przygotowują się do cyberwojny z USA ]( http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/raport;chiny;przygotowuja;sie;do;cyberwojny;z;usa,75,0,549707.html )
Tagi: atak na google, chiny, hakerzy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz