Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaczęły się negocjacje w sprawie Presspubliki

0
Podziel się:

Gremi Media ma już 51 procent spółki. Teraz chce kupić resztę od Skarbu Państwa.

Zaczęły się negocjacje w sprawie Presspubliki
(DRB62/CC/Flickr)

Na wtorkowym posiedzeniu rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Wydawniczego _ Rzeczpospolita _ będzie omawiana m.in. kwestia ewentualnej sprzedaży należących do PWR udziałów w spółce Presspublica - poinformował przewodniczący RN PWR Marcin Pindych.

W połowie lipca spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów o należących do Skarbu Państwa udziałów w Presspublice, wydawcy m.in. _ Rzeczpospolitej _. Resort skarbu przesłał list intencyjny do Przedsiębiorstwa Wydawniczego _ Rzeczpospolita _, właściciela udziałów Presspubliki. MSP chce, by rada nadzorcza i zarząd wypracowały wspólne stanowisko.

Na początku lipca Gremi Media poinformowała, że kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze _ Rzeczpospolita _, które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Mecom - sprzedając spółkę Mecom Poland - nie musiał proponować Skarbowi Państwa pierwokupu swoich udziałów w Presspublice.

_ - Do wypracowania ostatecznego wspólnego stanowiska rady nadzorczej i zarządu PWR, które zostanie przedstawione walnemu zgromadzeniu PWR, potrzebne są dodatkowe analizy, w szczególności wycena udziałów Presspubliki _ - podkreślił w środę przewodniczący rady nadzorczej PWR.

Pindych przewiduje, że wspólne stanowisko rady nadzorczej i zarządu PWR może zostać przedstawione WZ PWR we wrześniu tego roku. Zaznaczył, że do ewentualnej sprzedaży udziałów w Presspublice będą miały zastosowanie głównie przepisy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu.

Na drugiej stronie czytaj o roli UOKiK-u w całej sprawie

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta po akceptacji UOKiK. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji. Minister skarbu Aleksander Grad mówił wcześniej, że negocjacje w sprawie sprzedaży udziałów Skarbu Państwa odbędą się równolegle z pracami UOKiK.

Gremi Media zapewnia, że ma pieniądze na zakup całej Presspubliki, czyli udziałów należących do Mecomu i Skarbu Państwa. Według spółki zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest _ jedynym wymogiem formalnym _, by mogło dojść do sfinalizowania zakupu udziałów Presspubliki od brytyjskiej spółki Mecom.

W połowie października ub. roku dwaj członkowie zarządu Presspubliki oraz Przedsiębiorstwo Wydawnicze _ Rzeczpospolita _ złożyli w sądzie gospodarczym w Warszawie wniosek o rozwiązanie spółki Presspublica. Ich zdaniem _ osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe oraz zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki _. Ponadto PW _ Rzeczpospolita _ było niezadowolone z jej wyników.

Wówczas większościowy pakiet (51 proc.) Presspubliki należał - od października 2006 r. - do brytyjskiej spółki Mecom Group. Zgodnie z umową spółki Presspublica, w przypadku jej rozwiązania lub likwidacji tytuł _ Rzeczpospolita _ wraca do państwowego udziałowca.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika _ Rzeczpospolita _ (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety _ Parkiet _ (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika _ Uważam Rze _ (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym rp.pl. Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika _ Przekrój _ i miesięcznika _ Sukces _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t41784.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/biznes/hajdarowicz-wlascicielem-presspubliki-ma-51-proc-udzialow-20768) "Rzeczpospolita" ma nowego współwłaściciela Firma Gremi Media, należąca do Grzegorza Hajdarowicza, przejęła spółkę Mecom Poland Holdings za 80 mln zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t84318.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msp;chce;sprzedac;udzialy;w;presspublice,39,0,864551.html) MSP chce sprzedać udziały w Presspublice Resort skarbu w dalszym ciągu chce pozbyć się swoich udziałów w Presspublice - poinformował dziś rzecznik MSP Maciej Wewiór.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)