Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakaz handlu w święta. Będą konsultacje

0
Podziel się:

Sklepy czynne w Wigilię i Wielki Piątek tylko do godziny 12 - to propozycja krakowskich radnych, którzy postanowili, że rozpoczną konsultacje społeczne w tej sprawie.

Zakaz handlu w święta. Będą konsultacje
(Eric Herchaft/Reporter)

Po przyjęciu poprawki radnego PiS konsultacje będą dotyczyć także zakazu handlu w niedzielę po południu.

Ograniczenie ma nie dotyczyć restauracji, aptek, stacji paliw oraz placówek handlowych usytuowanych w hotelach, motelach i hostelach.

Wcześniejsze zamykanie placówek handlowych w Krakowie w Wigilię i Wielki Piątek to pomysł grupy radnych PO, z Tomaszem Urynowiczem na czele. _ - Nie chodzi o ograniczenie wolności gospodarczej. Wigilia i Wielki Piątek to dni uznawane w polskiej kulturze za największe święta i czas prawdziwego przygotowania do świąt. Chcemy wyważyć interesy pracodawców, pracowników i konsumentów, dlatego tak ważne są konsultacje, by znaleźć najlepsze rozwiązanie _ - powiedział Urynowicz. Dodał, że w wielu miejscach na świecie, także w Europie Zachodniej, takie ograniczenia czasu pracy funkcjonują od lat i nie budzą sprzeciwu.

W uzasadnieniu do uchwały przypomniano, że skrócenie czasu pracy w Wigilię postulują m.in. związkowcy z NSZZ _ Solidarność _, którzy od kilku lat prowadzą kampanię _ Nie przehandluj gwiazdki _. Wskazano też, że 70 proc. zatrudnionych w handlu to kobiety, na barkach których spoczywa przygotowanie świąt.

Nawet w samej PO nie było zgody. Radny Wojciech Wojtowicz wyliczał, że w Polsce jest już 13 dni ustawowo wolnych od pracy, a z danych PKPP Lewiatan wynika, że wprowadzenie kolejnego święta - Trzech Króli sprawiło, że przedsiębiorcy w całym kraju nie zarobili w sumie 5 mld zł. _ - Jesteśmy liderem pod względem liczby dni wolnych w roku, a co za tym idzie dużo mniejsze są wpływy do budżetu i mniej jest miejsc pracy _ - powiedział Wojtowicz.

Pomysł skrócenia godzin pracy sklepów w Wigilię i Wielki Piątek wsparli radni PiS. _ - Popieram ten pomysł i uważam, że konsultacjom trzeba poddać także zamknięcie sklepów w niedzielę po godz. 12 _ - mówił radny PiS Stanisław Rachwał. Zgłoszona przez niego poprawka zyskała poparcie i konsultacje będą dotyczyć także ograniczenia handlu w każdą niedzielę.

Wotum separatum wobec uchwały złożyli radni PO: Andrzej Hawranek, Dominik Jaśkowiec i Marta Patena. Urynowicz chciał projekt uchwały ws. konsultacji wycofać jeszcze przed głosowaniem, ale na sali obrad nie było wszystkich projektodawców i nie dało się zebrać ich podpisów, a taki jest wymóg formalny.

Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie w formie pisemnej lub elektronicznej. Uchwała dotycząca dni i godzin funkcjonowania placówek handlu detalicznego ma być przekazana do konsultacji m.in. związkom zawodowym, Rzecznikowi Praw Konsumentów w Krakowie, samorządom zrzeszającym pracodawców, Archidiecezji Krakowskiej, innym związkom wyznaniowym, Radom i Zarządom Dzielnic, wojewodzie, marszałkowi i ministrowi pracy.

Konsultacje potrwają 30 dni, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy się rozpoczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński mówił o współpracy z sąsiadami Spotkania z przedstawicielami naszych sąsiadów zostały zorganizowane podczas trwającego właśnie Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Będą dokładne kontrole rosyjskiej żywności Jest to związane z wykrywanymi przez stronę rosyjską przypadkami nieprawidłowości w produktach importowanych z Polski.
Gotowanie dźwignią handlu i dobrej promocji? Tak. Bo konsumenci z chęcią kupują to, z czego gotuje Magda Gessler.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)