Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakaz umieszczania logo producentów na paczkach papierosów. W Australii już jest

0
Podziel się:

Paczki będą jednolitego szaro-oliwkowego koloru i umieszczone na nich będą napisy ostrzegające przed szkodliwością palenia oraz zdjęcia ust zaatakowanych przez raka i ślepych gałek ocznych.

Zakaz umieszczania logo producentów na paczkach papierosów. W Australii już jest
(Dafin /Dreamstime)

Sąd Najwyższy Australii utrzymał zakaz umieszczania logo producentów na paczkach papierosów mimo protestów koncernów tytoniowych, które argumentowały, że godzi to w wartość ich znaków handlowych.

Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że poczynając od grudnia br. koncerny tytoniowe nie będą mogły umieszczać na sprzedawanych w Australii paczkach papierosów swoich kolorów i znaków firmowych. Jest to najostrzejszy tego rodzaju przepis na świecie.

Paczki będą jednolitego szaro-oliwkowego koloru i umieszczone na nich będą napisy ostrzegające przed szkodliwością palenia oraz zdjęcia ust zaatakowanych przez raka i ślepych gałek ocznych. Rząd Australii ma nadzieję, że uczyni to palenie możliwie najmniej atrakcyjnym.

Koncerny tytoniowe, takie jak British American Tobacco, Philip Morris International, Imperial Tobacco i Japan Tobacco obawiają się, że australijskie przepisy staną się światowym precedensem, który może zmniejszyć wartość ich firm o miliardy dolarów. Utrzymywały, że przepisy naruszają prawo własności intelektualnej i dewaluują ich znaki handlowe.

Zdaniem rzecznika British American Tobacco, Scotta McIntyre'a, nowe prawo ułatwi jedynie podrabianie papierosów i sprzyjać będzie zorganizowanym grupom przestępczym sprzedających nielegalne wyroby tytoniowe na ulicach. Ponadto - zdaniem koncernów - rząd Australii będzie uzyskiwał niesprawiedliwe korzyści ich kosztem, rozpowszechniając na ich produktach swoje przesłanie. Argumenty te nie przekonały jednak sędziów Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy W Wielkiej Brytanii kończy się czteromiesięczny okres konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia ewentualnego zakazu wszelkiego brandingu na paczkach papierosów. Rząd rozpatrzy wszystkie zgłoszone uwagi.
Ten zakaz dał niewiele. Nadal 30 proc. z nas... Zakaz palenia w miejscach publicznych nie wpłynął na zmniejszenie popularności używki. Wciąż pali blisko jedna trzecia (31 proc.) Polaków
Produkowali papierosy w starej świniarni Linię produkcyjną umieszczono w pomieszczeniach starej świniarni, której ściany wygłuszono styropianem, by nie było słuchać pracujących maszyn.
Wpływ e-papierosa na zdrowie. Polscy naukowcy chcą rozwiać wątpliwości Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu badają wpływ papierosa elektronicznego na zdrowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)