Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rio tinto
24.03.2010 09:15

Zakończył się chiński proces pracowników Rio Tinto

Dyrektorzy oskarżeni są o korupcję i szpiegostwo przemysłowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Czterej pracownicy brytyjsko-australijskiej firmy Rio Tinto, trzeciego największego na świecie koncernu wydobywczego, oskarżeni są o szpiegostwo przemysłowe i korupcję. Sąd nie wydał jeszcze wyroku. *

Stern Hu, Australijczyk kierujący oddziałem Rio Tinto w Szanghaju, oraz trzech jego chińskich współpracowników zostało oskarżonych o kradzież tajemnic handlowych oraz o branie łapówek.

Wszyscy czterej przyznali się do ich przyjmowania, chociaż kwestionowali sumy, o które oskarżała ich prokuratura - poinformowali agencja Associated Press. Całej czwórce grozi za ten czyn przynajmniej po pięć lat więzienia.

W związku z tym, że część procesu dotycząca tajemnic handlowych została utajniona, nie podano żadnych informacji na ten temat. Według Reutera, trzech podsądnych kwestionuje zarzuty o kradzież tajemnic handlowych.

_ - Nie tylko Australia bacznie przygląda się temu procesowi, lecz oczy całego świata zwrócone są ku temu, w jaki sposób jest on prowadzony i co stanie się w jego wyniku _ - powiedział w Perth premier Australii Kevin Rudd.

Szef australijskiej dyplomacji Stephen Smith ocenił, że ogłoszenie wyroku może nastąpić w ciągu kilka dni.

Sprawa podejrzanego o szpiegostwo przemysłowe pracownika Rio Tinto wywołała tarcia pomiędzy Australią i Chinami w połowie zeszłego roku. Chińskie firmy chciały wówczas kupić więcej australijskich surowców jak ruda żelaza czy węgiel.

Chiny są największym partnerem handlowym Australii - ich wymiana w ubiegłym roku była warta 53 mld dolarów. Z Australii pochodzi 40 proc. importowanej przez Chiny rudy żelaza.

Jednak przypadek pracowników brytyjsko-australijskiej Rio Tinto, zatrzymanych w lipcu 2009 roku, położył się cieniem na negocjacjach dotyczących ceny rudy żelaza pomiędzy chińskimi hutami i trzema największymi firmami wydobywczymi na świecie: Rio Tinto, australijską BHP Billiton i brazylijską Vale.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rio tinto, proces, chiny, wyrok, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz