Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakupy laptopów napędziły rynek IT

0
Podziel się:

Wartość polskiego rynku informatycznego wyniesie w tym roku 27,8 mld zł.

Zakupy laptopów napędziły rynek IT
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wartość polskiego rynku informatycznego wzrośnie w tym roku o 16 procent i wyniesie 27,8 mld zł - wynika z prognoz firmy analitycznej PMR.

W 2007 roku wartość tego ryku wyniosła 24 mld zł.

_ - Motorem wzrostu rynku będzie wzmożony popyt konsumencki i napływ funduszy unijnych do polskich przedsiębiorstw _ - ocenia analityk rynku IT Edyta Kosowska.

Według PMR, w 2007 roku wzrost w branży informatycznej wyniósł 16,5 procent i był najszybszy w ciągu ostatnich lat. Nadal około połowy wartości rynku stanowi sprzęt, ale najbardziej dynamicznie rosła wartość usług informatycznych (18 procent).

_ Utrzymująca się od kilku lat relatywnie stabilna pozycja segmentu hardwarowego to przede wszystkim efekt trwającego boomu na rynku konsumenckim, gdzie obecnie bardzo wysokie wzrosty notuje sprzedaż notebooków oraz wyświetlaczy LCD _ - czytamy w informacji PMR zapowiadającej lipcowy raport _ Rynek IT w Polsce 2008. Prognozy rozwoju na lata 2008-2012 _. Analitycy podkreślają, że wbrew przewidywaniom, nadal szybko rósł segment komputerów stacjonarnych (w tempie dwucyfrowym).

ZOBACZ TAKŻE:

Przedstawiciele największych firm informatycznych w Polsce, ankietowani przez PMR, największe szanse dla rozwoju rynku IT upatrują w dostępie do funduszy unijnych dla polskich przedsiębiorstw (52 procent). Wśród ankietowanych 20 procent za największą szansę uznało poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce, tylu samo - wzrost świadomości potrzeb w zakresie IT.

Z ankiety wynika, że 51 procent firm informatycznych spodziewa się dla siebie dodatkowych szans rozwoju w związku z organizacją przez Polskę Euro 2012 (z czego 16 procent zdecydowanie), to o 6 pkt proc. mniej niż przed rokiem.

_ Prognozy dotyczące rozwoju polskiego rynku IT przedstawicieli firm działających w branży informatycznej w ciągu najbliższych dwóch lat pozostają optymistyczne. 97 procent respondentów ankietowanych przez PMR Research przewiduje wzrost rynku w 2008 r. Odnośnie 2009 r. odsetek pozytywnych odpowiedzi jest mniejszy zaledwie o jeden punkt procentowy. Średnioroczna dynamika wzrostu według ankietowanych w latach 2008-2009 wyniesie 14 procent _ - czytamy dalej.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)