Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
10.01.2016 11:37

Załamanie na światowych giełdach. Najbogatsi w tydzień stracili prawie 200 mld dol.

Aż 47 miliarderów straciło w tym czasie przynajmniej miliard dolarów, ale w przypadku rekordzistów jest to niemal sześć razy więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Steve Jurvetson/CC BY 2.0/flickr)
Jeff Bezos, założyciel Amazona.

Fatalny początek roku na światowych giełdach, spowodowany problemami w chińskiej gospodarce i mocno spadającymi cenami ropy, mocno uderzył po kieszeni najbogatszych. Jak policzyła agencja Bloomberg, 400 najzamożniejszych osób świata straciło łącznie 194 mld dolarów w czasie zaledwie 5 dni notowań giełdowych.

Aż 47 miliarderów straciło w tym czasie przynajmniej miliard dolarów, ale w przypadku rekordzistów jest to niemal sześć razy więcej.

Załamanie na giełdach najboleśniej odczuł Jeff Bezos, założyciel Amazona, giganta handlu internetowego, którego akcje potaniały w pierwszych dniach stycznia o 10 procent. W efekcie majątek miliardera według wyliczeń Bloomberga skurczył się od początku roku o 5,9 mld dolarów (do 53,7 mld dol.), czyli o niemal 10 proc.

Niewiele mniej, bo 5,7 mld dolarów stracił Carlos Slim Helu, meksykański magnat telekomunikacyjny. Majątek udziałowca firmy Telmex jest wyceniany obecnie na 46,6 mld dol., co oznacza, że Meksykanin stracił niemal 11 proc. swojego majątku.

O połowę mniejszą stratę w ujęciu procentowym (-5,4 proc.) zanotował Bill Gates, były szef Microsoftu, którego stan posiadania zmniejszył się o 4,5 mld dol. (do 79,2 mld dol.). Także stosunkowo niedużą stratę w ujęciu procentowym (-4,7 proc.) odczuł założyciel Inditexu (właściciela sieci Zara) - Amancio Ortega, którego majątek zmalał o 3,4 mld dol. (do 69,5 mld dol.).

Choć zdecydowana większość miliarderów od początku roku straciła olbrzymie pieniądze na giełdach, zła passa nie dotknęła wszystkich. Wśród 400 największych bogaczy znalazło się 11 osób, których stan posiadania powiększył się. Dotyczy to głównie pięciorga członków rodziny Waltonów, udziałowców sieci Wal-Mart, których majątki powiększyły się łącznie o 2,5 mld dol.

Średnio najwięksi miliarderzy stracili w czasie feralnych pięciu dni stycznia średnio 4,9 proc. swoich majątków. Oznacza to, że poradzili sobie lepiej niż przeciętni inwestorzy, ponieważ w tym samym czasie światowe indeksy giełdowe skurczyły się o 6,2 proc. (MSCI ACWI Index).

Zobacz także: Zarobią wszyscy, którzy ropy naftowej nie produkują

Tagi: business news, wiadomości, strategie firm, gospodarka, manager, strategie, najważniejsze, z rynku, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz