Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Zapłacą 400 mln euro za dyskryminację starych klientów

0
Podziel się:

Allianz przegrał w sądzie sprawę sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych.

Zapłacą 400 mln euro za dyskryminację starych klientów
(PAP/EPA)

*Po wyroku niemieckiego Federalnego Sądu Administracyjnego firma Allianz musi wstrzymać sprzedaż ubezpieczeń zdrowotnych. Niemiecki ubezpieczyciel sprzedawał je nowym klientom taniej niż tym, którzy już korzystali z jego usług - byli oni zmuszani do specjalnych dopłat. *

Na zdjęciu Michael Diekmann, prezes Allianz

Teraz Allianz będzie musiał wyrównać im stratę. Eksperci szacują, że w ciągu kolejnych lat może go to kosztować nawet ponad 400 mln euro.

Trzy lata temu Allianz wprowadził na rynek ubezpieczenie zdrowotne pod nazwą _ Aktimed _ z korzystnymi taryfami dla nowych klientów. To jednak nie spodobało się to długoletnim klientom, którzy chcąc skorzystać z preferencyjnych stawek musieli płacić tzw. _ strukturalną dopłatę taryfową _ - nawet 20 procent premii podstawowej. Przyjmując taką strategię Allianz próbował zwiększyć sprzedaż ubezpieczeń w sektorze zdrowotnym.

Federalny Nadzór Usług Finansowych BaFin zakazał stosowania tych praktyk. Jednak Allianz odwołał się od tej decyzji, przegrywając ostatecznie przed Federalnym Sadem Administracyjnym w Lipsku. 23 czerwca sędziowie orzekli, że _ podniesienie ryczałtowej dopłaty od ryzyka z powodu zmiany taryfy jest niedopuszczalne _.

Zachowanie Allianz wzbudziło też kontrowersje wśród innych ubezpieczycieli zdrowotnych. Uznali, że jest ono krzywdzące dla długoletnich ubezpieczonych.

Po wyroku sądu ubezpieczyciel wstrzymuje sprzedaż dużej części swojej oferty ubezpieczeniowej dla nowych klientów. Jednak to nie jedyne jego kłopoty. Według szacunków branży na nowe taryfy zdecydowało się przejść od 2500 do 4000 klientów Allianz. Teraz będą się domagali zwrotu dopłat. Ubezpieczyciela może to kosztować od pięciu do dziesięciu milionów euro.

Eksperci z branży uważają też, że Allianz po wyroku sądu dostosowanie taryf będzie musiał sfinansować sam. A to może kosztować w ciągu kolejnych lat nawet ponad 400 mln euro.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)