Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zapłacą podatek od chipsów. Dla zdrowia

0
Podziel się

Od września Węgry wprowadzą podatek chipsowy od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny.

Zapłacą podatek od chipsów. Dla zdrowia
(specialkrb/CC/Flickr)
bErHzDNN

Od września Węgry wprowadzą _ podatek chipsowy _ od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ustawę w tej sprawie przegłosował wczoraj węgierski parlament.

Głosowało za nią 255 posłów, 54 było przeciwnych, a nieobecnych - 36. Podatek, zwany też _ podatkiem hamburgerowym _ (choć hamburgerów nie obejmuje), będzie dotyczyć żywności paczkowanej, przede wszystkim napojów energetyzujących, chipsów i innych przekąsek, słonych i słodkich ciasteczek oraz pakowanych ciast.

Jego wysokość to 5 forintów od litra napoju, 250 forintów od litra napoju energetyzującego i 100-200 forintów od kilograma herbatników i ciast. (Jedno euro to około 270 forintów.)

bErHzDNP

Po kontrowersyjnych podatkach od banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych i dystrybucji energii, węgierski rząd zapowiadał _ podatek chipsowy _ w połowie marca.

_ - Ministerstwa zbadały ewentualne skutki wprowadzenia podatku, nazywanego "podatkiem hamburgerowym", ponieważ przeprowadzane w ostatnich latach badania nawyków żywieniowych Węgrów i ich skutków dla zdrowia wykazują, że problemy związane ze zbyt dużym spożyciem tłuszczu i soli rosną _ - powiedział minister gospodarki Gyoergy Matolcsy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;zrezygnuja;z;antykryzysowego;podatku,230,0,752870.html) Nie zrezygnują z antykryzysowego podatku Węgierski podatek, którym obłożono wielkie koncerny zostanie utrzymany także po 2012 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;wegier;opodatkowanie;bankow;jest;uczciwe,76,0,647244.html) Premier Węgier: Opodatkowanie banków jest uczciwe Viktor Orban broni planu, który ma dać do 650 mln euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t95581.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/australia;wprowadza;podatek;od;emisji;co2,57,0,870201.html) Australia wprowadza podatek od emisji CO2 Rząd chce w ten sposób znacznie ograniczyć wydzielanie szkodliwych substancji do atmosfery.
bErHzDOq
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)