Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
linie lotnicze
20.03.2013 14:05

Zarobią ponad 10 mld dolarów

Zyski w branży lotniczej będą większe niż wskazywały prognozy - poinformowało w najnowszym raporcie Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Podziel się
Dodaj komentarz
(brytta/iStockphoto)

Linie lotnicze zarobią w bieżącym roku 10,6 mld dolarów - poinformowało w najnowszej prognozie Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). To więcej, niż wskazywały prognozy z grudnia ubiegłego roku, według których miało to być 8,4 mld dolarów._ _

_ - Zyski branży lotniczej stanowią mały krok w dobrym kierunku. W kontekście poprawy optymizmu gospodarczego na świecie widać wzrost ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Zakładamy, że w tym o 12 mld dolarów wzrosną przychody linii lotniczych, a o 9-10 mld dol. wzrosną ich koszty, głównie z powodu cen paliwa _ - powiedział dyrektor generalny IATA Tony Tyler.

Według organizacji poprawa sytuacji branży lotniczej związana jest z kilkoma czynnikami. Jest to m.in. prognozowany wzrost światowego PKB w br. o 2,4 proc., w porównaniu z 2,1 proc. uzyskanymi w 2012 r. Zdaniem IATA wydaje się, że światowa produkcja przemysłowa po trzecim kwartale 2012 roku zaczęła szybciej wzrastać. Poprawa następuje też w samej branży lotniczej, co przekłada się na lepsze jej wyniki finansowe - średnia cena akcji linii lotniczych wzrosła od początku roku o 7 proc., pomimo 5-proc. wzrostu kosztów paliwa lotniczego.

Według IATA koszty paliwa dla linii lotniczych są coraz większe. Organizacja przewiduje, że w 2013 roku ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć do 130 dolarów za baryłkę - w grudniu prognozowano, że będzie to 124,3 dolara za baryłkę. Paliwo w 2013 r. będzie stanowić 33 proc. kosztów przewoźników.

Zdaniem organizacji, europejscy przewoźnicy zarobią w tym roku 800 mln dol. To lepiej w porównaniu z grudniowym prognozami - wówczas przewidywano, że zyski w 2013 r. będę bliskie zeru. Linie europejskie nadal będą dotknięte skutkami kryzysu strefy euro. _ - Europejski rynek nadal jest słaby, odzwierciedlać będzie recesję na całym kontynencie. Jednak linie lotnicze powinny wykazywać większą rentowność na rejsach długodystansowych do krajów gospodarek wschodzących _ - podkreśliła IATA.

IATA zauważa, że w tym roku najlepiej będą sobie radzić przewoźnicy regionu Azji i Pacyfiku. Tamtejsze linie odnotują zysk w wysokości 4,2 mld dolarów - według prognozy z grudnia miało to być 3,2 mld dol.

Pozytywne dane dotyczą Stanów Zjednoczonych, gdzie linie lotnicze w tym roku zarobią 3,6 mld dolarów - wobec 3,4 mld dolarów według prognozy z grudnia.

Linie z Ameryki Łacińskiej w 2013 r. mają mieć zysk na poziomie 600 mln dol. - jest to jedyny region, który odnotowuje spadek o 100 mln dol. wobec prognoz z grudnia ub.r.

Przewoźnicy z Bliskiego Wschodu odnotują w br. zysk w wysokości 1,4 mld dol. - według grudniowych prognoz miało to być 1,1 mld dol. Afrykańscy przewoźnicy uzyskają poprawę i uzyskają 100 mln dol. zysku.

IATA podkreśla, że światowe lotnictwo jest katalizatorem wzrostu i rozwoju gospodarczego, zapewnia ono ok. 57 milionów miejsc pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Lufthansa robi zakupy za 11 miliardów dolarów Lotniczy gigant kupuje aż sto samolotów. Jego śladem idzie...
Koreańczycy uratują te linie lotnicze? Czeski rząd premiera Petra Neczasa podjął decyzję o sprzedaży 44 procent akcji Czeskich Aerolinii (CSA) koreańskiemu inwestorowi.
Kolejna próba przejęcia linii lotniczych Jak informują media, Efromovich wznowił już rozmowy z rządem Pedra Passosa Coelho na zakup państwowej spółki lotniczej TAP i w tym roku zamierza przedstawić kolejną ofertę.
Tagi: linie lotnicze, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz