Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
07.11.2012 18:59

Zarobki szefów wielkich firm znacznie wzrosły

Ogólny wzrost dochodów dyrektorów 100 największych firm, notowanych na londyńskiej giełdzie to skutek długoterminowych planów zachęt finansowych, które zastąpiły premie gotówkowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ron Chapple Studios<br>/Dreamstime.com)

Dochody personelu kierowniczego największych brytyjskich firm wzrosły w ubiegłym roku o ponad jedną czwartą, osiągając przeciętnie 4 mln funtów rocznie - poinformowało BBC, powołując się na raport specjalistycznego ośrodka badawczego Incomes Data Services (IDS).

Opublikowany pod koniec października dokument zaznacza, że płace i premie biznesowej czołówki niemal się nie zwiększyły. Ogólny wzrost jej dochodów to efekt działania długoterminowych planów zachęt finansowych, które zastąpiły premie w formie gotówkowej.

Podstawą raportu była analiza zarobków dyrektorów 100 największych firm, notowanych na londyńskiej giełdzie. Pod uwagę wzięto dochody z okresu 12 miesięcy do czerwca bieżącego roku.

Według IDS wzrost płac i premii był niemal zerowy - przy czym wobec płac zadziałał mnożnik inflacyjny, natomiast premie spadły. Jednak ogólne dochody personelu kierowniczego wzrosły średnio o 27 proc. - głównie za sprawą wprowadzenia długoterminowych planów zachęt finansowych, opartych na akcjach.

Jak wskazuje zajmujący się problematyką biznesową dziennikarz BBC Jonty Bloom, plany takie, wdrożone dotąd przez 90 proc. największych firm, mają odzwierciedlać zyski akcjonariuszy. Ponieważ wiele tych planów zostało zainicjowanych w czasach recesji, objęci nimi dyrektorzy skorzystali na późniejszej poprawie sytuacji giełdowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Miły efekt emigracji. Wszyscy zyskaliśmy... Tłumna emigracja Polaków w latach 1998-2007 była odpowiedzialna za ok. jedną dziesiątą wzrostu realnych płac w Polsce.
Wysocy zarabiają więcej? Są wyniki badań Naukowcy badali pracowników dużych korporacji w Melbourne, Nowym Jorku i Toronto pod kątem poziomu pewności siebie.
Tam bogacą się na kryzysie finansowym W rękach 10 procent najzamożniejszych gospodarstw domowych jest aż 53 proc. całego majątku netto.
Tagi: wielka brytania, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz