Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje w polsce
11.02.2013 16:43

Zaskakujące sygnały z firm. Większość planuje...

Sprawdź, jak to odbije się na rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Edyta Strzelec/Reporter)

Mimo negatywnych prognoz ekonomicznych na bieżący rok, większość polskich firm produkcyjnych zamierza przyjąć strategię ekspansywną i nie ograniczać skali inwestycji - wynika z raportu firmy doradczej KPMG - _ Plany inwestycyjne polskich firm produkcyjnych _.

Jak wskazano w raporcie, większość polskich przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się w tym roku spowolnienia gospodarczego w Polsce (62 proc. wskazań) oraz w całej Europie (66 proc.). Natomiast 38 proc. przedsiębiorców uważa, że sytuacja gospodarcza w naszym kraju znacząco się nie pogorszy.

Mimo negatywnych ocen gospodarki, 56 proc. ankietowanych przedsiębiorców zapewniło, że przyjmie na ten rok strategię zakładającą rozwój firmy. Z raportu wynika też, że dla przemysłu przetwórczego Polska jest wciąż perspektywicznym rynkiem i stanowi cel ekspansji 58 proc. badanych firm. Z kolei 47 proc. planuje w 2013 r. ekspansję na rynkach zachodnioeuropejskich. Inne kluczowe kierunki to Europa Środkowo-Wschodnia i Europa Wschodnia. Poza naszym kontynentem atrakcyjne dla polskich przedsiębiorstw są przede wszystkim kraje Azji i Pacyfiku.

_ - Należy pamiętać, że projekty inwestycyjne rozłożone są w czasie, dlatego nawet gwałtowne zawirowania w gospodarce nie muszą wpływać na ograniczenie skali inwestycji. Projekty rozpoczęte w poprzednich latach będą w większości kontynuowane w roku 2013. Część producentów traktuje inwestycje jako obronę przed potencjalnymi trudnościami na rynku. Wiele firm będzie inwestować w bazę produkcyjną, ofertę produktową, a także w optymalizację procesów i kosztów _ - skomentowała wyniki badania cytowana w komunikacie Monika Bartoszewicz z KPMG.

Z raportu wynika, że niemal żadna z badanych firm produkcyjnych nie zamierza redukować swojej oferty produktowej do końca 2013 r.; 45 proc. przedsiębiorców planuje wprowadzenie nowych produktów - dotyczy to przede wszystkim branży chemicznej, petrochemicznej, farmaceutycznej, gumowej, tworzyw sztucznych i surowców mineralnych. Ponadto 53 proc. firm, głównie z branży metalowej i wyrobów z metali, drzewnej, papierniczej, meblarskiej i poligraficznej, a także spożywczej, napojowej i tytoniowej, skoncentruje się na udoskonalaniu obecnej oferty.

Więcej będzie zatrudniać niż zwalniaćKPMG wskazuje również, że w 2013 r. więcej firm będzie zwiększać zatrudnienie niż je ciąć. Z badania wynika bowiem, że 24 proc. ankietowanych firm deklaruje chęć zwiększenia liczby etatów, natomiast redukcje chce przeprowadzić tylko 12 proc. badanych, reszta zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie.

Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorców sektora przemysłowego w 2013 r. zatrudnienie w nim ma wzrosnąć o 2,3 proc. wobec poprzedniego roku. Eksperci podkreślają jednak, że prognozy różnią się w zależności od branży. Najwięcej firm przewidujących redukcję zatrudnienia (20 proc.) działa w sektorze spożywczym, napojowym i tytoniowym. Co ciekawe taki sam odsetek firm z tego sektora planuje zwiększać zatrudnienie. Jednak - jak wynika z raportu - najwięcej miejsc pracy (o 4,5 proc.) w ujęciu rdr przybędzie w sektorze elektromaszynowym: maszyny i urządzenia, motoryzacja, sprzęt transportowy, elektronika, optyka.

_ - Zwolnienia są traktowane przez większość producentów jako ostateczność. W szczególności dotyczy to branż, w których procesy produkcyjne wymagają od pracowników zaawansowanych kompetencji i doświadczenia. Takie osoby niełatwo zastąpić w razie powrotu na ścieżkę wzrostu. Nie zmienia to jednak faktu, że w 2013 r. część firm produkcyjnych będzie zmuszona przeprowadzić redukcje z powodu spadku popytu na rynku lokalnym lub ze strony zagranicznych odbiorców _ - stwierdziła Bartoszewicz.

Mniej przeszkód dla inwestycji niż mogłoby się wydawaćWiększość firm produkcyjnych nie dostrzega przeszkód, mogących negatywnie wpłynąć na ich plany inwestycyjne. Występowanie tego rodzaju utrudnień potwierdziło 36 proc. firm. Do najczęściej wymienianych przeszkód należy niepewna sytuacja ekonomiczna, biurokracja, zmienność cen surowców oraz trudności finansowe odbiorców. Najmocniej ich wpływ na planowanie inwestycji odczuwają branże: tekstylna, odzieżowa i wyrobów skórzanych oraz spożywcza, napojowa i tytoniowa. Najmniej zagrożony jest sektor drzewny, papierniczy, meblarski i poligraficzny oraz metalowy i wyrobów z metali.

Raport _ Plany inwestycyjne polskich firm produkcyjnych _ powstał na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród 308 firm produkcyjnych w ostatnim kwartale 2012 roku. Jak wskazał KPMG - badane przedsiębiorstwa odzwierciedlały strukturę polskiego przemysłu przetwórczego pod względem branż i wielkości zatrudnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostatnia emerytura. Sprawdź, co ją zapewni Badanie pokazuje, że spadło zaufanie do funduszy i giełdy. Wzrosło natomiast do...
Tak można było zarobić ponad 8 procent w miesiąc Styczeń przyniósł diametralny zwrot sytuacji na rynku funduszy inwestycyjnych.
Unia będzie nam oddawać podatek VAT? Zwrot wartości VAT mógłby przynieść Polsce kilkanaście miliardów zł.
Chcą wydać 3,8 mld euro. Praca dla 27 tys. PAIiIZ prowadzi obecnie 152 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 3,8 mld euro, które mogą stworzyć 26 tys. 902 miejsca pracy.
Tagi: inwestycje w polsce, produkcja, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz