Notowania

Przejdź na
inwestycje w polsce
08.05.2013 16:32

Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki ujawnia plany inwestycyjne

Ten projekt jest bardzo ważny dla regionu, gdzie do dziś nie ma żadnego takiego obiektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bogdanka S.A.)
Zbigniew Stopa, prezes spółki Bogdanka

List intencyjny dotyczący współpracy przy projekcie budowy elektrowni węglowej na Lubelszczyźnie podpisali w Lublinie przedstawiciele LW Bogdanka oraz GDF Suez Energia Polska. Elektrownia o mocy 500 MWe może ruszyć w 2020 r.

Bogdanka poinformowała w komunikacie prasowym, że GDF Suez zamierza zbudować w bezpośrednim sąsiedztwie spółki elektrownię o zakładanej mocy 500 MWe, a Bogdanka może być kluczowym dostawcą paliwa w postaci węgla kamiennego oraz mułów węglowych i ich mieszanek.

_ GDF Suez i LW Bogdanka rozważają podjęcie wspólnych działań mających na celu rozwój oraz realizację projektu budowy elektrowni. Strony zadeklarowały m.in. wspólne przeprowadzenie w 2013 roku niezbędnych analiz ekonomicznych przedsięwzięcia oraz podjęcie przez powołany zespół ds. projektu prac dotyczących ustalenia zasad i warunków dalszej współpracy _ - napisano.

Na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman podkreślił, że ten projekt jest bardzo ważny dla Lubelszczyzny, gdzie dotychczas nie ma elektrowni, a koszty energii należą do najwyższych w kraju. _ Tego typu inwestycje, o takim zakresie i takiej skali, są najlepszym dowodem na to, że województwo lubelskie się rozwija i warto tutaj lokować środki finansowe _ - powiedział Hetman.

Prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka Zbigniew Stopa powiedział, że na podstawie listu intencyjnego powstanie wspólny zespół roboczy, który przeprowadzi analizy dotyczące celowości i efektywności budowy elektrowni oraz określi dalsze poczynania. _ Jest dużo wspólnych punktów, takich, które przy realizacji tego projektu będą przynosiły efekty synergii, zarówno dla Lubelskiego Węgla, jak i spółki GDF _ - powiedział Stopa.

Stopa zaznaczył, że Bogdanka ma bardzo duże zasoby węgla. Kopalnia realizuje obecnie plan podwojenia wydobycia, które w 2015 r. ma osiągnąć 11,5 mln ton węgla. Przy tym poziomie wydobycia węgla wystarczy do 2034 r. z pokładów, na które ma obecnie koncesje. _ Jesteśmy w procesie koncesyjnym uzyskania nowych terenów wydobywczych, obok naszego dotychczasowego obszaru górniczego, i to pozwoli nam po uzyskaniu koncesji na przedłużenie żywotności kopalni na następne lata _ - dodał Stopa.

Prezes GDF Suez Energia Polska Grzegorz Górski poinformował, że koncern już od kilku lat pracuje nad projektem budowy elektrowni na Lubelszczyźnie, która ma stanąć w miejscowości Stara Wieś koło Łęcznej. Spółka ma tam już działkę o powierzchni ponad 20 ha i uzyskała część pozwoleń planistycznych i środowiskowych. GDF Suez podpisał też umowę z PSE o przyłączeniu elektrowni do sieci, co ma nastąpić w 2020 r. W związku z tym PSE ma zbudować linię energetyczną Lublin - Zamość.

Górski powiedział, że GDF Suez i LW Bogdanka planują powołanie spółki; wysokość udziałów w niej będzie określona w najbliższych miesiącach.

_ Pod koniec przyszłego roku zapadnie ostateczna decyzja inwestycyjna; w 2015 roku - rozstrzygnięcie przetargu i uzyskanie pozwolenia na budowę, budowa w latach 2016-2019, zaś w 2020 r. - rozruch _ - powiedział Górski zapytany o terminy realizacji inwestycji.

Elektrownia o mocy 500 MWe ma spalać węgiel z Bogdanki oraz muły węglowe, które obecnie są odpadem. Przy jej budowie może znaleźć zatrudnienie 1,5 tys. osób, a docelowo ponad sto osób. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,5 mld zł.

GDF Suez jest spółką notowaną na giełdzie w Paryżu. Prowadzi działalność w ponad 100 krajach, zatrudnia ponad 200 tys. ludzi. Moc zainstalowana w elektrowniach koncernu to 132 tys. MWe. Zajmuje się też gazownictwem, ochroną środowiska i szeroko rozumianymi usługami energetycznymi. W Polsce od 200 r. jest właścicielem elektrowni w Połańcu i największym producentem energii odnawialnej, z biomasy oraz wiatrowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zarząd Bogdanki podtrzymuje. Dywidenda... Zarząd Bogdanki podtrzymuje, że dywidenda z zysku za 2012 rok nie będzie niższa niż wypłacona z zysku za 2011 rok, kiedy to wyniosła 4 zł na akcję.
Bogdanka w 2013 roku może wydać ponad 700 mln złotych Bogdanka planuje wydać w tym roku na inwestycje 707,15 mln zł wobec 638,76 mln zł inwestycji zrealizowanych w 2012 roku - podała spółka w skonsolidowanym raporcie rocznym.
Zysk netto Bogdanki ponad 30 proc. gorszy od prognoz Zysk netto Bogdanki, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w czwartym kwartale 2012 roku 12,6 mln zł - wynika z wyliczeń na podstawie raportu rocznego spółki.
Tagi: inwestycje w polsce, lwb, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, z rynku, czołówki, case study
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz