Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nikotyna
04.08.2011 12:51

Zbudowali pułapkę - kleszcze na nikotynę

Pomysł polskich i amerykańskich naukowców posłuży do badań zawartości nikotyny w płynach ustrojowych pacjentów oraz w produkcji plastrów nikotynowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dafin /Dreamstime)

*Polimer z kleszczami wychwytującymi cząsteczki nikotyny opracowali polscy i amerykańscy naukowcy. Osiągnięcie posłuży do budowy wykrywających nikotynę detektorów czy plastrów nikotynowych uwalniających tę substancję dłużej i równomierniej. *

Skonstruowanie polimerowej pułapki na nikotynę było możliwe dzięki współpracy naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) i Wydziału Chemii Wichita State University. _ Wyposażony w molekularne kleszcze polimer wydajnie wychwytuje cząsteczki nikotyny i jej pochodnych, może je także w kontrolowany sposób uwalniać _ - czytamy w komunikacie IChF PAN.

Polimer z kleszczami na nikotynę można wykorzystać m.in. w czujnikach przeznaczonych do analizy stężenia nikotyny w liściach tytoniowych oraz w badaniach biomedycznych na zawartość metabolitów nikotyny w płynach ustrojowych pacjentów.

Innym potencjalnym zastosowaniem są plastry nikotynowe wspomagające zwalczanie nałogu palenia tytoniu. Dzięki nowemu polimerowi mogłyby one uwalniać nikotynę dłużej i równomierniej.

- _ Pierwszą pułapkę na nikotynę zsyntetyzował kilka lat temu nasz amerykański partner. Były nią molekularne kleszcze, cząsteczki swobodnie pływające w roztworze i w nim tworzące kompleksy z nikotyną. Obecnie udało się nam zamocować kleszcze we wnętrzu jednego z polimerów. Substancja ma formę stałą, dzięki czemu mogliśmy ją wykorzystać do budowy detektorów _ - mówi prof. Włodzimierz Kutner z IChF PAN.

scragz/CC/Flickr**

Jak wyjaśniają uczeni z IChF PAN, zgłoszoną do opatentowania polimerową pułapkę na nikotynę zbudowano z pochodnej metaloporfiryny, substancji występującej m.in. w ludzkiej krwi. Jej cząsteczka zawiera pierścień z umieszczonym centralnie atomem cynku. Do tego pierścienia dołączono amidowe kleszcze (amidy to organiczne związki chemiczne). Nikotyna wiąże się z tak skonstruowanym polimerem za pomocą swoich dwóch atomów azotu: jeden tworzy wiązanie z atomem cynku, drugi z kleszczami.

- _ Dzięki specyficznemu, dwupunktowemu wiązaniu mamy większą pewność, że złapana cząsteczka to właśnie nikotyna _ - podkreśla dr inż. Krzysztof Noworyta z IChF PAN i dodaje, że w jednym z opracowanych polimerów kleszcze znajdują się po obu stronach płaszczyzny pierścienia z cynkiem. - _ Taka konstrukcja wyraźnie zwiększa efektywność pułapkowania nikotyny _ - mówi Noworyta.

W jaki sposób uczeni będą wyłapywali nikotynę? Zrobią to za pomocą urządzenia zwanego: rezonatorem piezoelektrycznym, który pokryty jest warstwą polimeru. Wychwycone cząsteczki nikotyny zwiększają masę warstwy, co zmienia częstotliwość drgań rezonatora.

- _ Można powiedzieć, że po prostu ciągle ważymy warstewkę naszego polimeru. Ponieważ wiemy, ile ważyła na początku i wiemy, że wyłapuje ona tylko nikotynę i jej związki, wzrost wagi oznacza obecność tych substancji w roztworze _ - wyjaśnia dr Noworyta.

Specjaliści z IChF PAN wyjaśniają, że kwarcowe rezonatory objętościowej fali akustycznej - stosowane w doświadczeniach z nowym polimerem - umożliwiają detekcję nikotyny w roztworach. W najbliższym czasie naukowcy planują nawiązać współpracę z producentami rezonatorów fali powierzchniowej. - _ Rezonatory tego typu drgają ze znacznie większymi częstotliwościami, są więc czulsze i po pokryciu polimerem wychwytującym nikotynę mogłyby wykrywać ją także w gazach _ - informuje IChF PAN.

Nowy polimer opracowano w ramach grantu _ Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie _, w 85 proc. finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przyznano go siedmiu polskim instytucjom naukowym m.in. w celu skonstruowania prototypowych urządzeń diagnostycznych, przeznaczonych do zastosowań w medycynie, biologii i ochronie środowiska. W realizacji grantu bierze udział prawie 50 pracowników Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Więcej o walce z nałogiem palenia - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/szokujace-zdjecia-na-papierosach-zobacz-wszystkie.html) Szokujące zdjęcia na papierosach. Zobacz wszystkie Ciało w kostnicy, pacjent z maską tlenową czy scena z reanimacji - takie obrazki mają się pojawić na opakowaniach papierosów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/gigant;tytoniowy;kontra;rzad;australii,24,0,860952.html) Gigant tytoniowy kontra rząd Australii Philip Morris pozwał rząd w Sydney. Nie chce sprzedawać papierosów w identycznych opakowaniach, z drastycznymi zdjęciami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/papierosy;pali;jedna;trzecia;polakow,107,0,850027.html) Papierosy pali jedna trzecia Polaków Dużo palaczy jest wśród niewykwalifikowanych pracowników (56 proc.) oraz w grupie bezrobotnych (49 proc.).
Tagi: nikotyna, business news, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz