Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
waluty
20.02.2014 09:55

Złoty się osłabia. Euro dziś już po 4,17 zł

Zobacz, co będzie się działo z kursem złotego w najbliższych dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arrakasta - Fotolia.com)

Sytuacja na Ukrainie niepokoi inwestorów na świecie. Cierpią na tym waluty rynków wschodzących, m.in. złoty, węgierski forint czy czeska korona - oceniają analitycy. Około godz. 9.00 euro kosztowało 4,17 zł, dolar - 3,03 zł, a franka wyceniano na 3,42 zł.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że w Polsce nie dzieje się nic takiego, co mogłoby powodować osłabienie złotego. - _ Polska waluta niestety dostaje rykoszetem w związku z osłabianiem się walut rynków wschodzących _ - podkreśliła.

Jej zdaniem, waluty uznawane za bezpieczne, jak chociażby szwajcarski frank czy japoński jen będą umacniały się przy takich zawirowaniach. _ - Tracą waluty rynków wschodzących, zyskują te uznawane za bezpieczne _ - zaznaczyła.

Kurtek zauważyła, że dodatkowo na świecie obserwuje się pogorszenie nastrojów wśród inwestorów. Opublikowany w czwartek wskaźnik PMI w Chinach, wstępny szacunek w przemyśle, drugi miesiąc z rzędu obniżył się i jest poniżej 50 pkt. _ - Stan chińskiej gospodarki też budzi niepokój _ - podkreśliła.

Według głównej ekonomistki Banku Pocztowego inwestorów negatywnie może nastrajać też środowa publikacja _ minutes _ z posiedzenia Fed. - _ Zasygnalizował on, że będzie dalej w takim tempie jak dotychczas ograniczał program wspierania gospodarki _ - powiedziała.

_ - Można spodziewać się, że złoty podczas czwartkowej sesji będzie dalej na słabszych poziomach. Spodziewam się, że w czwartek euro-złoty będzie się poruszał w okolicach 4,18 _ - dodała.

Dzisiejsze notowania najważniejszych walut

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko ocenił, że _ ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło spadki w wycenie polskiej waluty w ślad za wycofywaniem kapitału zagranicznego z regionu CEE (Centralnej i Wschodniej Europy) _.

Ryczko przypuszcza, że _ powodem pogorszenia sentymentu była eskalacja napięć na Ukrainie, przez co część inwestorów zaczęła obawiać się problemów gospodarczych w regionie oraz napływu imigrantów do krajów ościennych _.

Dodał, że duże znaczenie mogą mieć w czwartek publikacje indeksów PMI dla gospodarek strefy euro oraz popołudniowe dane z USA.

Według ukraińskiego ministerstwo zdrowia, w wyniku starć antyrządowych demonstrantów z siłami MSW Ukrainy zginęło w Kijowie od wtorku 28 osób.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: waluty, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz