Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana prezesa JSW. 16 chętnych na stanowisko po Zagórowskim

0
Podziel się:

Poprzedni prezes Jarosław Zagórowski, kierujący spółką przez blisko 8 lat, 16 lutego złożył rezygnację, co zakończyło strajk w firmie.

Zmiana prezesa JSW. 16 chętnych na stanowisko po Zagórowskim
(JSW, mat. prasowe)
bEEaUatN

Poprzedni prezes Jarosław Zagórowski, kierujący spółką przez blisko 8 lat, 16 lutego złożył rezygnację, co zakończyło burzliwy, 17-dniowy strajk w firmie. Do czasu powołania nowego prezesa jego obowiązki wypełnia Jerzy Borecki, zastępca prezesa ds. technicznych.

Do godz. 14 w poniedziałek, kiedy upłynął termin na składanie ofert przez kandydatów na prezesa spółki, wpłynęło 16 kopert ze zgłoszeniami. - Ich otwarcie zaplanowano na 23 marca, a rozmowy z kandydatami - na 9 kwietnia - poinformowała rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Osoba chcąca kierować JSW musi mieć ukończone wyższe studia magisterskie o specjalności technicznej, ekonomicznej lub prawniczej albo stopień naukowy o takiej specjalności. Wymagane jest też co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe, w tym co najmniej 3-letnie na stanowisku członka zarządu spółki kapitałowej, instytucji finansowej lub kierowniczym wyższego szczebla w spółkach kapitałowych. Pożądane jest doświadczenie w spółkach giełdowych, a także znajomość języka angielskiego.

bEEaUatP

W ogłoszeniu wskazano też, że kandydat powinien mieć takie cechy jak odporność na stres i kreatywność, a wśród pożądanych umiejętności jest też prowadzenie dialogu społecznego i rozwiązywania konfliktów społecznych.

Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego. Głównym postulatem protestujących oraz warunkiem zakończenia strajku było odwołanie prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego. Konflikt między nim a związkami trwał w spółce od lat. Związkowcy zarzucali Zagórowskiemu pozorowanie dialogu społecznego i błędy w zarządzaniu, on związkom - opór wobec jakichkolwiek zmian, niezbędnych w firmie borykającej się ze skutkami kryzysu całej branży.

Przebieg protestu był burzliwy, odbywały się liczne demonstracje, podczas dwóch interweniowała policja. 16 lutego Zagórowski zrezygnował z funkcji. W komunikacie na ten temat wskazano, że bezpośrednią przyczyną tej decyzji była rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji wobec prezesa. Tego samego dnia górnicy wrócili do pracy, dwa dni później, kiedy rezygnację Zagórowskiego zatwierdziła rada nadzorcza JSW, formalnie zakończyła się akcja protestacyjno-strajkowa w JSW.

Gliwicka prokuratura wszczęła śledztwo ws. interwencji policji podczas organizowanych w lutym górniczych manifestacji w Jastrzębiu Zdroju. Prokuratorzy zbadają, czy funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, używając broni gładkolufowej i gazów łzawiących. Kwestię tę bada również rzecznik praw obywatelskich.

bEEaUatV

Niezależnie od śledztwa ws. działań policji, kilka tygodni temu, po innym doniesieniu, gliwicka prokuratura wszczęła postępowanie ws. legalności strajku w JSW. Prokuratorzy sprawdzą, czy organizatorzy protestu nie złamali przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zarząd JSW powtarzał, że strajk był nielegalny.

Czytaj więcej w Money.pl
Górnicy liczą, że skorzystają na wyborach W ciągu dwóch miesięcy zespoły robocze mają przedstawić rozwiązania do nowej strategii dla górnictwa węgla kamiennego.
Związki JSW chcą rozmawiać z nowym prezesem Związki oficjalnie zakończyły akcję protestacyjną.
Dymisja prezesa JSW. Jest następca Zmiany władzy w JSW to jeden z warunków porozumienia ze związkowcami. Ci zapowiadają złożenie wniosku do prokuratury.
bEEaUauq
business news
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)