Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Zmiany w kierownictwie VW

0
Podziel się:

Spór o zaangażowanie MAN-a w VW doprowadził do ustąpienia szefa VW.

bFfhwnSd

Spór o zaangażowanie MAN-a w VW doprowadził do ustąpienia szefa VW.

Poruszenie, jakie wywołało możliwe nabycie udziałów VW przez koncern MAN doprowadziło do zaskakującej zmiany w kierownictwie największego producenta samochodów w Europie – VW.

Według informacji z kręgów rady nadzorczej Ferdinand Piëch, współwłaściciel firmy Porsche i szef rady nadzorczej VW, zarzucił szefowi VW Berndowi Pischetsriederowi, że wspólnie z premierem Dolnej Saksonii Chrystianem Wulffem zamierzają zbudować w kręgach akcjonariuszy przeciwwagę do Porsche. Zaraz po tym Pischetsrieder ustąpił z funkcji.

bFfhwnSf

Zaskakująca zmiana

We wtorek koncern VW oznajmił niespodziewanie, że z końcem roku Pischetsrieder przekaże przewodnictwo zarządu szefowi Audi Martinowi Winterkorn. VW nie podał jednak informacji, co do okoliczności, podobnie jak Porsche oraz premier Dolnej Saksonii – Christan Wullf. Szef rady zakładowej Audi - Mosch, który jest także członkiem rady nadzorczej VW wyjaśnił jedynie, że inicjatywa zastąpienia Pischetsriedera nie wyszła ze strony pracowników. Stosunki pomiędzy szefem rady nadzorczej a przewodniczącym zarządu był zaburzone już od dłuższego czasu.

Wulff, który w radzie nadzorczej uchodzi za wroga Piëcha, próbował prawdopodobnie przekonać szefa MAN Håkana Samuelssona do przejęcia dziesięciu procent udziałów VW. Według kalkulacji Wulffa, wraz z udziałami, które posiada Dolna Saksonia dałoby to 25,1 procent, którymi mogliby oni trzymać w szachu nowego akcjonariusza większościowego, jakim jest Porsche. Pischetsrieder miał o tym wiedzieć.

„Byłaby to jawna zniewaga, której Piëch nie puściłby płazem”, osądzają analitycy. Firma Porsche potwierdziła w poniedziałek, że może zwiększyć swoje udziały w VW do prawie 30 procent.

bFfhwnSl

Podczas zwołanego pośpiesznie wtorkowego posiedzenia prezydium rady nadzorczej VW, po porywczej dyskusji, za odrzuceniem propozycji ustąpienia Pischetsriedera z funkcji głosował tylko Wulff.

bFfhwnSG
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)