Po raz piąty rozdano nagrody w Plebiscycie Fleet Awards Polska organizowanym przez magazyn FLOTA.
Wyboru samochodów flotowych roku dokonują fleet managerowie podczas największego w Europie testu flotowego, który w tym roku odbył się 2 i 3 kwietnia w Warszawie na lotnisku Bemowo.
Do walki o tytuł najlepszego samochodu flotowego stanęło ponad 80 aut, które zostały przetestowane i poddane ocenie według ściśle określonych kryteriów przez 100 fleet managerów.
Plebiscyt wyłania również Fleet Managera Roku; decyduje o tym kapituła złożona z największych autorytetów branży flotowej w Polsce.
Samochodem Flotowym Roku 2008 w kategorii samochód mini został Fiat 500, w którym najwyżej oceniono stylistykę nadwozia i dynamikę.
W kategorii samochodów małych wygrała Skoda Fabia Combi ceniona głównie za stylistykę nadwozia. Duże znaczenie dla wybierających miała dostępność serwisów i salonów oceniona bardzo wysoko - 9 punktów w 10 stopniowej skali.
Wśród samochodów klasy średniej najlepsza okazała się Toyota Corolla. Do sukcesu tego modelu przyczyniła się z pewnością także legendarna niezawodność Corolii i wysoka reputacja marki.
W kategorii samochód klasy średniej premium zwyciężyło Audi A3, które zostało uznane również za najbezpieczniejsze i najbardziej funkcjonalne auto.
*Ford Mondeo *okazał się bezkonkurencyjny w kategorii samochodów klasy średniej wyższej. Testujący najwyżej ocenili precyzję prowadzenia i dynamikę.
W klasie średniej wyższej premium nagroda przypadła BMW 320d. Doceniono design i niskie zużycie paliwa.
W kategorii samochodów klasy wyższej premium pierwsze miejsce przypadło Audi A6.
Natomiast *Lexus LS 600h *został uznany za najlepsze auto flotowe wśród samochodów luksusowych.
Wśród aut dostawczych do 2,29 t wygrał Volkswagen Caddy Furgon, bardzo wysoko oceniony w kryterium marki.
Mercedes Vito Furgon okazał się najlepszym samochodem dostawczym od 2,3 do 2,89 t. Szczególnie wysokie noty dostał za stylistykę wykończenia i funkcjonalność.
W przedziale od 2,9 do 3,5 t zwyciężył Mercedes Sprinter, którego właściwości jezdne i silnik były bezkonkurencyjne.
W klasie pikap zwyciężyła Toyota Hilux, która otrzymała wysokie noty za design, precyzję prowadzenia i łatwość manewrowania.
Za najlepszy mały MPV (multi purpose vehicle) uznano Seata Alteę XL, natomiast wśród dużych MPV triumfował Ford Galaxy.
Volkswagen Tiguan okazał się bezkonkurencyjny wśród małych SUV-ów (sport utility vehicle). Za najlepszy duży SUV uznano Toyotę Land Cruiser.
Miłośnicy ciężarówek czekali z niecierpliwością na werdykt w kategorii dystrybucyjnych samochodów ciężarowych, gdzie zwycięzcą okazało się Volvo FL.
Z roku na rok coraz większe emocje towarzyszą również wyborowi najlepszego fleet managera. Kategoria ta została podzielona na trzy podkategorie, uwzględniające wielkość zarządzanego parku pojazdów. Statuetkę dla najlepszego fleet managera administrującego flotę do 100 pojazdów odebrał Robert Stachniak z firmy Sklepy Komfort S.A. Za najlepszego administratora floty od 101 do 300 aut uznano Marka Piekuta z firmy Soraya SA. Natomiast Bartłomiej Wiśniewski z firmy Britsh American Tobacco Polska został najlepszym fleet managerem zarządzającym parkiem powyżej 300 pojazdów.
W kategorii Produkt/Usługa Flotowa Roku, jury postanowiło przyznało sześć równorzędnych nagród. Wśród zwycięzców znaleźli się: Karta Paliwowa FLOTA koncernu PKN Orlen S.A. (finanse), Napęd Hybrydowy firmy Toyota Motor Poland Sp. z o.o.(ekologia), Automonitoring GPS firmy Centrum Monitorowania Alarmów Sp. z o.o.(bezpieczeństwo), Gama opon Michelin Energy firmy Michelin Polska S.A.(opony), Diesel Clean Advanced Technology (D-CAT) firmy Toyota Motor Poland Sp. z o.o.(technologie), Program Obsługi Klientów Flotowych - PSF firmy Polski Serwis Floty Sp. z o.o.(serwis).