Notowania

papierosy
30.09.2011 12:59

Znikną automaty z papierosami. Bo zdrowie ważniejsze

Automaty z papierosami od najbliższego weekendu znikają z pubów, klubów i restauracji w Anglii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexey Fursov/Dreamstime)

Sprzedaż papierosów w pubach, klubach i restauracjach w Anglii będzie karana grzywną do 2,5 tys. funtów. W Walii identyczny zakaz wchodzi w życie od 1 lutego 2012 roku.

Motywem tych działań jest ochrona niepełnoletnich przed nałogiem. Z badań wynika, że młodzież korzysta z takich urządzeń w większym zakresie niż dorośli, ponieważ automat nie zadaje im niewygodnych pytań i nie wymaga wylegitymowania się.

Organizacja charytatywna zajmująca się chorobami serca - British Heart Foundation - ocenia, że 10 proc. palącej młodzieży w wieku 11-15 lat kupuje papierosy w automatach w porównaniu z 1 proc. dorosłych.

Przeciwko zakazowi wprowadzonemu przez ministerstwo zdrowia wystąpiła na drogę sądową firma Sinclair Collis z siedzibą w Wolverhampton, będąca właścicielem 20 tys. maszyn. Według niej skutkiem usunięcia automatów będzie likwidacja gałęzi gospodarki o rocznych obrotach około 400 mln funtów i likwidacja 550 miejsc pracy.

Firma argumentowała, że zakaz jest naruszeniem unijnych norm o wolnym handlu i ogranicza jej prawo do swobodnego korzystania z własności. Resort zdrowia wskazał, że dopuszczalność sprzedaży papierosów z automatów w pubach, klubach i restauracjach jest luką w prawie, skoro zakaz palenia w nich obowiązuje od dawna.

Następnymi etapami walki z nałogiem będzie zakaz wystawiania papierosów na widok publiczny w sklepach i sprzedaż ich w neutralnych opakowaniach bez kolorowego logo.

Automaty z papierosami wprowadzono po raz pierwszy w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Następstwem tego wynalazku było pojawienie się w USA automatu z zapałkami. W okresie Wielkiej Depresji (1929-33), gdy ludzie masowo ubożeli, wynaleziono automat sprzedający papierosy na sztuki.

Z czasem przestawiono się na automaty sprzedające papierosy razem z zapałkami, a po wynalezieniu zapalniczki powrócono do oryginalnego wynalazku sprzedaży samych papierosów. Oryginalne automaty z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia są poszukiwanym obiektem kolekcjonerskim.

Czytaj więcej o zakazach palenia
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/ostrzezenia;na;papierosach;jest;pozew;koncernow,68,0,892484.html) Nie chcą zdjęć zmarłych i chorych. Pozew Protestują przeciwko drastycznym zdjęciom osób chorych i zmarłych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy;jork;zwalcza;palaczy;ostry;zakaz,80,0,837200.html) Nowy Jork zwalcza palaczy. Ostry zakaz Od dziś obowiązuje zakaz palenia na miejskich deptakach, plażach, basenach, parkach itp. miejscach rekreacji. Celem zakazu jest ochrona zdrowia osób niepalących.
Tagi: papierosy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz