Notowania

fiat
10.12.2012 06:30

Zwolnienia w Fiacie. Minister gospodarki pomoże?

W piątek Fiat Auto Poland poinformował, że w pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(*Tom [luckytom] /CC BY 2.0/Flickr)

_ - Chcemy jeszcze raz dyskutować z właścicielem Fiata Auto Poland o głębokiej, istotnej korekcie zapowiedzi zwolnienia 1500 pracowników _ - powiedział w Katowicach wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

W piątek Fiat Auto Poland poinformował, że w pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób. Oznacza to, że pracę straci trzecia część obecnej załogi. Dyrekcja tłumaczy zwolnienia spadkiem sprzedaży aut.

Wicepremier Piechociński już wcześniej informował, że rząd we wtorek zajmie się sytuacją w polskim przemyśle motoryzacyjnym. _ Pójdziemy dobrze przygotowani - my, ministrowie gospodarki i pracy - na posiedzenie rządu we wtorek. Także w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z przedstawicielami branży motoryzacyjnej, chcemy tu przygotować wszelki możliwy pakiet rozwiązań, a także jeszcze raz dyskutować z właścicielem Fiata Auto Poland głęboką, istotną korektę tych zapowiedzi. Jak państwo wiecie, związkowcy proponowali program dobrowolnych odejść _ - powiedział Piechociński, który w niedzielę wraz z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oddał hołd górnikom poległym w stanie wojennym w katowickiej kopalni _ Wujek _.

Pytany przez o zapowiadane od dawna zmiany w górniczych emeryturach, zapowiedział w imieniu obu ministrów _ życzliwie wyciągniętą ku społeczeństwu ofertę, bardzo czytelną, klarowną _. _ - Chcemy jakiekolwiek zmiany dotykające nie tylko górnictwa, ale i polskiej gospodarki robić w uczciwej, przyjaznej koegzystencji z partnerami społecznymi _ - zapowiedział. _ Reformy dobre, to są reformy wprowadzone w spokoju społecznym, przy pełnej akceptacji. My o taką akceptację będziemy zabiegać _ - dodał.

_ W przypadku pracujących pod ziemią górników nie mówcie o przywilejach, mówcie o ciężkiej służbie, powinnościach i konsekwencjach. Dlatego też z całą mocą tu, na Śląsku, i w Warszawie, w Komisji Trójstronnej będziemy w szczerej i otwartej debacie uwzględniać właśnie te istotne kwestie. To jest szczególnie ważne, że dzisiaj nie czas wyprowadzać ludzi na ulice, na protesty _ - podkreślił Janusz Piechociński.

Wicepremier wyraził obawę, że wchodzimy w fazę bardzo trudną dla europejskich społeczeństw - radykalizacji, a także wzrostu protekcjonizmu, który może się przerodzić nawet w nacjonalizmy gospodarcze.

_ - Nasza Europa może zmagać się z kryzysem razem, a nie przeciwko sobie. Stąd jako wicepremier i minister gospodarki zapowiadam kolejne pakiety deregulacyjne - w czwartek mam konferencję, gdzie opinii publicznej, ale też przedsiębiorcom, związkowcom, pracodawcom przedstawimy dorobek dotychczasowych prac i zapowiedzi tego, co będzie dla nas priorytetem _ - powiedział.

Dodał, że liczy na partnerów dialogu społecznego, ich odpowiedzialność i zrozumienie dla nadchodzących wyzwań. _ - Zapowiadam, że będę wicepremierem i ministrem gospodarki bardzo pracowitym i bardzo aktywnym w tym obszarze, nie tylko w promocji polskiej wytwórczości na zewnątrz, ale także w rozwiązywaniu napięć pomiędzy środowiskiem pracodawców a pracowników _ - powiedział Piechociński.

Czytaj więcej w Money.pl
Tym Piechociński zajmie się na początek Na najbliższym posiedzeniu rząd ma się zająć sytuacją polskiego rynku motoryzacyjnego w kontekście m.in. zapowiedzianej redukcji zatrudnienia w fabryce Fiata w Tychach.
Walka o pracę w Fiacie. Między pracownikami Fiat nie chce zwalniać nikogo, dlatego pracownicy wysyłani są na zmianę na przymusowy i płatny urlop.
Motoryzacyjny gigant pod ścianą. Dziś przełomowe spotkanie Szef obecnej w Polsce firmy ogłosił, że inwestycje za 20 miliardów euro są nierealne.
Tagi: fiat, business news, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz