Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiat
11.12.2012 08:24

Zwolnienia w Fiacie. Rząd ma interweniować

Dziś rząd ma się zająć sytuacją polskiego przemysłu motoryzacyjnego, a w szczególności fabryki FIAT-a w Tychach. Tak zapowiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Bielecki/East News)

*Dziś rząd ma się zająć sytuacją polskiego przemysłu motoryzacyjnego, a w szczególności fabryki FIAT-a w Tychach. Tak zapowiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. To reakcja na plany redukcji zatrudnienia przez Fiat Auto Poland. *

Janusz Piechociński przypomniał, że przemysł motoryzacyjny to główna polska branża eksportowa, z której przychody są większe niż z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Wicepremier dodał, że zlecił swoim współpracownikom i ekspertom, by intensywnie poszukiwali możliwych rozwiązań.

Koncern FIAT planuje zwolnienie 1500 pracowników. Według związkowców ta liczba jest przerażająca i zawyżona. Dlatego związki zapowiadają walkę.

Obecnie w tyskiej fabryce Fiata pracuje 4,6 tysięcy osób, a w sumie grupa Fiat Auto Poland zatrudnia prawie 5 tysięcy pracowników. W ramach zwolnień grupowych z firmą ma pożegnać się 1,5 tysiąca z nich. Głównym powodem jest znaczny spadek sprzedaży samochodów na rynkach europejskich, zwłaszcza we Włoszech. Większość modeli produkowanych w Tychach trafia właśnie na rynek włoski, a według władz firmy perspektywy poprawy koniunktury nie ma. Kierownictwo zakładu ma 20 dni na rozmowy ze związkowcami, by ustalić warunki zwolnień grupowych. W tym czasie zostanie ustalona liczba zwalnianych oraz wysokość odpraw dla pracowników.

W 2010 roku Fiat zdecydował, że produkcja nowej generacji Pandy zostanie przeniesiona do Włoch. Tym samym zakład w Tychach został pozbawiony produkcji najbardziej popularnego modelu. Presję, by Pandę składać w Pomigliano d'Arco pod Neapolem, wywierały włoskie związki zawodowe. Zakładom we Włoszech groziły duże zwolnienia, a produkcja Pandy uratowała fabrykę przed ograniczeniem zatrudnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Na jakich warunkach odejdą pracownicy Fiata? W piątek spółka Fiat Auto Poland ogłosiła zamiar grupowego zwolnienia 1,5 tys. pracowników, czyli jednej trzeciej załogi.
Masowe zwolnienia. 1500 osób na bruk W piątek Fiat Auto Poland poinformował, że w pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób.
Tym Piechociński zajmie się na początek Na najbliższym posiedzeniu rząd ma się zająć sytuacją polskiego rynku motoryzacyjnego w kontekście m.in. zapowiedzianej redukcji zatrudnienia w fabryce Fiata w Tychach.
Tagi: fiat, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz