Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwolnienia w Fiacie. "Rząd nie wystąpił o unijną pomoc"

0
Podziel się

- Nie chcemy się wyżywać, ale doszło do zaniedbania, niedocenienia problemu albo opieszałości.

Zwolnienia w Fiacie. "Rząd nie wystąpił o unijną pomoc"
(fiatpress.pl)
bErxJvdx

Solidarna Polska zarzuca rządowi, że nie skorzystał z możliwości finansowego wsparcia z Unii Europejskiej dla zwalnianych z tyskiej fabryki Fiata. Chodzi o pieniądze z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

Czterech polskich europosłów: Tadeusz Cymański, Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Jacek Włosowicz wysłało komisarzowi Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andorowi pytania związane ze zwolnieniami w Fiacie. Chcieli się dowiedzieć, czy w związku z sytuacją w fabryce rząd wystąpił o uruchomienie środków z EFG.

- _ Laszlo Andor odpowiedział wprost: Komisja nie otrzymała wniosku o takie dofinansowanie od rządu _ - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach lider Solidarnej Polski na Śląsku Michał Wójcik.

bErxJvdz

- _ Nie chcemy się wyżywać, ale mówimy, że doszło do zaniedbania, niedocenienia problemu albo opieszałości _ - powiedział na konferencji europoseł Cymański. Podkreślił, że od dłuższego czasu było wiadomo, że Fiat boryka się z problemami.

W tym roku w ramach EFG do wykorzystania jest 55 mln euro. Cymański przyznał, że to jest fundusz niełatwy i korzystają z niego przede wszystkim kraje _ starej _ Unii. Zaznaczył zarazem, że trzeba korzystać z każdej możliwości wsparcia unijnego, zwłaszcza w takim przypadku, jak zwolnienia pracowników.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m129147.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zwolnienia;w;fiacie;nie;zwalniamy;pracownikow;objetych;ochrona,73,0,1228873.html) *Oni z Fiata w Tychach nie wylecą. Dlaczego? * Procedura zapowiedzianych w grudniu zwolnień grupowych w tyskim zakładzie rozpoczęła się w tym tygodniu. W odpowiedzi na pismo europosłów Andor przypomniał, że woj. śląskie ma wciąż do dyspozycji 166 mln euro w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na okres 2007-13. W celu pomocy zwalnianym pracownikom Fiata organy lokalne mogą przygotować specjalny projekt dotyczący zwolnień monitorowanych. Region może też skorzystać ze strategii szybkiego reagowania opracowywanych na poziomie krajowym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - napisał komisarz.

W tyskiej fabryce Fiata trwają zwolnienia, pracę straci 1450 osób, z czego 1100 to mieszkańcy woj. śląskiego. Do 75 kooperantów w regionie Fiata Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach wysłał ankietę z pytaniem o zamiary zwolnień. Jak dotąd odpowiedziało 27 firm, które zapowiedziały likwidację 850 miejsc pracy.

bErxJvdF

Programy wsparcia dla zwalnianych pracowników szykują powiatowe urzędy pracy. Dotychczas osiem z nich, w różnych miastach woj. śląskiego, złożyło wnioski o dodatkowe w sumie ponad 10 mln zł na ten cel. Najwięcej - 5,2 mln zł - dostanie urząd w Tychach, gdzie mieszka najwięcej zwalnianych osób.

Środki z urzędów pracy mogą być przeznaczone m.in. na szkolenia i przekwalifikowania, prace interwencyjne (refundacja części wynagrodzenia danej osoby u innego pracodawcy), wsparcie na własny biznes oraz refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna setka na bruk. Przez zwolnienia w Fiacie Liczba zadeklarowanych zwolnień w firmach kooperujących z fabryką w Tychach wzrosła do około 850.
Jest pomoc dla Fiata. Dostaną 10 milionów Tyska fabryka Fiata zwalnia 1450 osób, z których 350 to mieszkańcy Małopolski.
W Fiacie doszło do poważnych naruszeń Kontrola w firmie wykazała, że doszło do poważnych naruszeń.
bErxJvea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)