Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opel
31.10.2012 19:02

Zwolnienia w Oplu. Tysiące ludzi stracą pracę

GM liczy się w tym roku ze stratami na rynku europejskim w wysokości od 1,5 do 1,8 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GM Corp/CC)

Należąca do amerykańskiego koncernu General Motors europejska spółka motoryzacyjna Opel zwolni w tym roku z powodu kryzysu w branży samochodowej łącznie ok. 2,6 tys. osób. Od początku roku z fabryk spółki odeszło już 2,3 tys. pracowników.

Z danych przekazanych dziś przez zakłady Adam Opel AG w Ruesselsheim wynika, że pracownicy odeszli dobrowolnie po otrzymaniu odprawy bądź przeszli na wcześniejszą emeryturę.

Z komunikatu nie wynika, w jakich krajach likwidowane są miejsca pracy, ale rzecznik GM James Cain, cytowany przez agencję AFP, wyjaśnił, że chodzi głównie o Niemcy, Wielką Brytanię i Francję.

Kierownictwo spółki prowadzi obecnie konsultacje z przedstawicielami załogi na temat dalszych działań oszczędnościowych. W związku z dającą się Oplowi we znaki nadprodukcją planowane jest zakończenie w 2016 roku wytwarzania samochodów w fabryce w Bochum.

Na terenie Niemiec znajdują się obecnie cztery fabryki Opla - oprócz Ruesselsheim i Bochum pojazdy tej marki powstają w Kaiserslautern i w Eisenach w Turyngii. Poza Niemcami Opel produkowany jest między innymi w Gliwicach.

GM liczy się w tym roku ze stratami na rynku europejskim w wysokości od 1,5 do 1,8 mld dolarów. Dopiero w połowie tego dziesięciolecia Opel ma zacząć znów przynosić dochody. _ Przed nami jeszcze dużo pracy, szczególnie w Europie _ - powiedział szef GM do spraw finansowych Dan Ammann w Detroit, cytowany przez agencję dpa.

W minionych dziewięciu miesiącach br. obroty zakładów Opla spadły w porównaniu z podobnym okresem zeszłego roku o 20 procent, natomiast sprzedaż skurczyła się o 13 proc. - do 818 tys. pojazdów.

Dpa zwraca uwagę, że podobne problemy mają inni producenci samochodów, w tym największy konkurent GM - Ford, który zapowiedział zamknięcie trzech fabryk w Belgii i Wielkiej Brytanii. Pracę ma stracić 5,7 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy oburzeni. "Dobito perfidnego targu" Amerykański koncern General Motors rozgrywa przeciw sobie załogi europejskich zakładów - pisze niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.
Opel Cascada - nowe cabrio z Polski odsłonięte Żegnaj Astro Twin-Top, witaj Cascado - Opel oficjalnie ujawnił dziś swoje najnowsze kompaktowe...
Fiat kupi Opla? GM mówi - Zapomnijcie! NIE! - Opel Jakiś czas temu w sieci pojawiły się informacje o tym, że Fiat ma chrapkę na Opla i jeśli GM...
Tagi: opel, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, najważniejsze, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz