Notowania

motoryzacja
14.03.2009 07:54

Zyski BMW topnieją. Kryzys daje się we znaki

Pomimo kryzysu niemiecka firma wyszła na plus. Zarobiła 330 mln euro

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

Jak donosi BBC oznacza to, że zyski BMw zmalały aż o 90 proc. Na wynikach odbiła się konieczność poniesienia wydatków w wysokości 2,4 mld euro z tytułu tzw. toksycznego zadłużenia i kosztów osobowych.

BMW nie jest jedyną firmą, która boryka się z kłopotami. Volkswagen poinformował, ze w styczniu i lutym sprzedaż spadła o 15 proc.

BMW nie przedstawiło prognoz na rok 2009. W wydanym oświadczeniu szef firmy podkreślił, że koncern zachował solidną kondycję finansową.

ZOBACZ REKLAMĘ BMW M3:

EBI wspiera chwiejące się giganty

BMW dostanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 400 mln euro pożyczki. Pomoc jest częścią 3 mld pakietu pożyczek dla przemysłu motoryzacyjnego.Pieniądze trafią do: niemieckich, włoskich, francuskich i szwedzkich producentów.

EBI poinformował, że w kwietniu i maju może udzielić kolejne 2,8 mld euro pożyczek. Oznaczać to będzie, że w sumie od grudnia producenci dostaną 6,3 mld euro.

Motoryzacja w kryzysie na całym świecie

Informacje o złej kondycji koncernów motoryzacyjnych docierają z całego świata. Głośno jesto kłopotach Saaba i o złej kondycji Daimlera.

Ostatnio Nissan poinformował, że zwolni 12 proc. swojej załogi. Redukcję zatrudnienia zapowiedział tez Ford, który zanotował w ubiegłym roku rekordową stratę. Warto jednak przypomnieć, że wprzeciwieństwie do konkurencji,firma nie otrzymała jeszcze pomocy od rządu USA.

Rządy wielu krajów podejmują działania mające na celu wsparcie dużych koncernów. We Włoszech pakiet, z którego ma skorzystać m.in. fiat przygotował rząd Berlusconiego. Spore kontrowersje wywołałfrancuski plan pomocy dla Peugeot-Citroen.

Tagi: motoryzacja, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz