Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie
24.09.2010 14:02

Academica wydawcą „biblii” menedżerów HR, szkoleń i rozwoju pracowniczego

Przekonać szefów i finansistów, że szkolenia to nie koszt lecz zyskowna inwestycja .

Podziel się
Dodaj komentarz

Szkoleniowcy i działy rozwoju pracowniczego zyskują niezwykle skuteczne narżedzie do wykazania generowanych przez nich zysków dla firm i swej przydatności w organizacji, także w dobie kryzysu. Do księgarń i rąk Czytelników trafia właśnie opublikowana nakładem wydawnictwa SWPS Academica książka Jacka Phillipsa pt. _ ROI, czyli zwrot z inwestycji w szkolenia i rozwój kadr. _

Dr Jack J. Phillips jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie pomiaru i ewaluacji. Jest uznawany za „ojca”, autora i prekursora metodologii ROI. Współpracuje z największymi firmami z listy 500 magazynu _ Fortune _ oraz z organizacjami szkoleniowymi na całym świecie.

To autor i redaktor ponad 40 książek – w tym 12 na temat pomiaru i ewaluacji – oraz ponad 150 artykułów. Trafiająca do polskiego odbiorcy książka ma szanse stać się swego rodzaju „biblią” menedżerów szkoleń oraz działów doskonalenia i rozwoju pracowników w firmach. Obserwowane od pewnego czasu zwiększone zainteresowanie ROI ma bowiem kilka przyczyn.

Najistotniejszą jest nacisk ze strony klientów i wyższej kadry zarządzającej, by mierzyć opłacalność inwestycji w szkolenia. Presja ze strony konkurencji oraz konieczność działania w warunkach drzemiącego kryzysu powodują zaś, że wszystkie wydatki – w tym koszty szkoleń i rozwoju – są uważnie analizowane. Ogólna tendencja w kierunku rozliczeń finansowych uwzględniających wszystkie grupy wsparcia pracowników sprawia, że niektóre działy zasobów ludzkich mierzą swój wkład w wyniki osiągane przez firmę. Te i inne czynniki sprawiły, że zastosowanie ROI osiąga dziś niespotykane wcześniej rozmiary.

Dla kogo jest ta książka?

Książka skierowana jest przede wszystkim do:

 • menedżerów i osób zawodowo zajmujących się szkoleniami, rozwojem oraz podnoszeniem efektywności pracy. Będzie niezbędnym źródłem wiedzy dla każdego, kto zajmuje się czy to oceną potrzeb, czy projektowaniem i przeprowadzaniem szkoleń, czy wreszcie ich ewaluacją.
 • osób na kierowniczych stanowiskach w działach szkoleń (kierownicy, szefowie zespołów, dyrektorzy i wiceprezesi). Książka dla nich okaże się zapewne użytecznym przewodnikiem po procesie ROI. Prezentacja krok po kroku i studia przypadków czynią z niej także poręczny samouczek zwłaszcza w połączeniu z praktycznym podręcznikiem ROI.
 • kierowniczej kadry całych przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie ze strony zespołów zarządzających i klientów uczestniczących w analizach ROI, książka ta powinna być dla nich niezmiernie użytecznym źródłem informacji. W prosty i łatwy sposób, językiem zrozumiałym dla menedżerów przedstawia sposób obliczania zwrotu z inwestycji.
 • osób zaangażowanych w projektowanie i wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwie, innych niż tylko szkolenia, rozwój czy podnoszenie efektywności pracy. Jako że proces ROI można stosować do wszystkich typów zmian, niniejsza książka powinna stać się przydatnym podręcznikiem dla menedżerów zajmujących się zasobami ludzkimi i jakością, dla koordynatorów zmian i procesów reingineeringu, czy wreszcie dla specjalistów od technologii informacyjnych.
 • konsultantów, badaczy i autorów prezentacji seminaryjnych, dla których opisana tu procedura jest efektywnym narzędziem mierzenia oddziaływania ich programów. Konsultantom dostarcza ona możliwego do zastosowania modelu oceny projektów zmian czy poszczególnych interwencji. Dla badaczy jest rozsądnym instrumentem ewaluacji bardzo różnych typów programów. Autorzy prezentacji seminaryjnych z kolei znajdą w niej efektywne sposoby mierzenia, na ile udane były ich warsztaty. Proces ROI stosowano z sukcesem do mierzenia efektywności publicznych seminariów.
 • nauczycieli i wykładowców akademickich, *dla których *książka ta okaże się niezwykle użytecznym narzędziem ewaluacji szkoleń i programów nauczania, jak również przydatnym podręcznikiem lub dodatkowym zbiorem materiałów na zajęcia z ewaluacji. Jej treść powinna pobudzać myślenie i dyskusję na temat tego, jak obliczać zwrot z inwestycji w dziedzinie edukacji.

Najważniejsze zalety książki

 • Unikatowa na polskim rynku pozycja zawierająca obszerną i praktyczną prezentację ROI oraz opisująca ten proces na przykładach.
 • Przedstawia krok po kroku dziewięć technik wyodrębniania efektów wraz z przykładami każdej z nich – znacznie więcej niż większość dostępnych publikacji z tej dziedziny.
 • Uwzględnia najnowszy stan wiedzy na temat ROI sprawdzony w praktyce
 • Jest napisana językiem zrozumiałym dla typowego praktyka (nie na przykładach finansisty) prezentując racjonalny możliwy do zastosowania w życiu model procedury ROI
 • Jej pierwsze oryginalne wydanie stało się standardowym podręcznikiem w dziedzinie szkoleń i pomocniczym zbiorem materiałów często używanym w trakcie warsztatów. Edycja druga na której oparto polskie tłumaczenie ma szanse nie tylko powtórzyć, ale i przyćmić tamten sukces.

WYBRANE OPINIE O KSIĄŻCE

O rany! Jack Phillips napisał kolejną mistrzowską lekturę obowiązkową dla każdego, kto pracuje w branży szkoleń korporacyjnych. To podstawowa pozycja dla wszystkich, którzy specjalizują się w ocenie udziału w wartości dodanej przedsiębiorstwa, jaką generuje podnoszenie kwalifikacji w miejscu pracy. Zawiera błyskotliwie napisane rozdziały pełne przemyślanych koncepcji oraz praktyczne sposoby zastosowania pomiaru zwrotu z inwestycji w szkolenia w środowisku pracy. Jeśli masz przeczytać tylko jedna książkę na ten temat, to jest nią właśnie ta..

Frank J. Anderson, Jr., President, Defense Acquisition University

Niesłychanie użyteczna, praktyczna książka, która dostarcza sprawdzonych sposobów pomiaru i oceny programów z dziedziny szkoleń i rozwoju kadr. Uznaje metodę obliczania zwrotu z inwestycji Jacka Phillipsa za nieocenioną. Wyznacza ramy do prowadzenia pogłębionych studiów, które umożliwiły mojemu działowi szkoleń i rozwoju oszacowanie wartości generowanej w skali całego przedsiębiorstwa dzięki naszym inicjatywom szkoleniowym. To fachowa pozycja, łatwa w lekturze i dzięki temu często sięgam po nią na polkę!

Lynn Schmidt, Director, Leadership Institute, Nextel Communications

Kiedy myślisz o ROI w dziedzinie szkoleń i rozwoju kadr, od razu myślisz o Jacku Phillipsie. Ta książka sumuje dziesiątki lat doświadczeń i de facto wyznacza standard dla każdego, kto próbuje dziś wyliczyć zwrot z inwestycji w dziedzinie szkoleń i rozwoju pracowniczego.

Kevin Oakes, CEO Chairman, Click2learn, Inc.

Wreszcie znakomita pozycja o modelu ROI nadająca sie do praktycznego stosowania. Każdy praktyk znajdzie tu klarowny przewodnik, jak krok po kroku, oceniać rentowność inwestycji w kapitał ludzki z perspektywy bogatych doświadczeń międzynarodowych.

Paweł Kopijer, prezes polskiego oddziału ASTD, prezes 2C Consulting, konsultant ROI

Tagi: strategie, patronat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz