Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie
09.03.2012 09:56

Bankrutują przez cudze długi

1 marca Krajowy Rejestr Długów uruchomił program Bezpieczny Debiut, który ma chronić nowo powstałe firmy przed upadłością

Podziel się
Dodaj komentarz

23% prywatnych przedsiębiorców i 20% menedżerów nie widzi nic złego w tym, żeby nie płacić kontrahentom i finansować w ten sposób swoją działalność. Jeśli trafią na firmę, która dopiero weszła na rynek, mogą doprowadzić do jej bankructwa. 1 marca Krajowy Rejestr Długów uruchomił program Bezpieczny Debiut, który ma chronić nowo powstałe firmy przed upadłością. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Gospodarki.

Przedsiębiorcy z sektora MSP ankietowani przez Krajowy Rejestr Długów wskazywali, że w grupie najpoważniejszych barier, na które napotkali przy zakładaniu firmy i prowadzeniu jej w pierwszym okresie, były braki w wiedzy prawno-podatkowej (58%) oraz niewystarczająca wiedza o prowadzeniu firmy (30%).

- Prowadzenie biznesu, jest jak gra w szachy – trzeba umieć przewidywać kilka ruchów do przodu, trzeba też znać reguły gry. Dlatego postanowiliśmy uruchomić program Bezpieczny Debiut w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Do programu mogą przystąpić firmy, które zostały zarejestrowane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przez kolejne pół roku otrzymają bezpłatnie dostęp do usług Krajowego Rejestru Długów, ze szczególnym naciskiem na sprawdzanie, czy ich kontrahenci nie są dłużnikami. Wystarczy, że się zarejestrują na stronie www.bezpiecznydebiut.pl

- _ Z naszych danych wynika, że 32% zadłużonych firm, które są notowane w Krajowym Rejestrze Długów, zostały dopisane przez ich stałych partnerów handlowych. To dowód na to, że warto nieustannie kontrolować kondycję finansową swoich kontrahentów _ – dodaje Jakub Kostecki.

Średni dług firmy notowanej w KRD, to 4 600 zł – wystarczająca kwota, aby doprowadzić do bankructwa debiutującego przedsiębiorcę, który rozpoczyna i finansuje działalność w pierwszym okresie z oszczędności lub pieniędzy pożyczonych od rodziny. We wspomnianej już ankiecie przeprowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów, 44% przedsiębiorców wskazywało, że jedną z barier, na jaką napotykali na początku działalności, był brak wystarczających środków finansowych.

Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 lipca 2011 roku do połowy stycznia 2012 roku zarejestrowano 135 tys. nowych firm.

- _ Nikt w Polsce nie sprawdza jakie są przyczyny bankructwa nowopowstałych firm, ale z naszej wiedzy wynika, że nie jest to mała grupa. Liczymy na to, że dzięki programowi Bezpieczny Debiut znacznie ją zmniejszymy _ – deklaruje Jakub Kostecki.

Tagi: strategie, patronat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz