Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieda w Polsce. Nieudacznik, nierób, patologia?

0
Podziel się:

Nieudacznik. Nierób. Patologia. Słowa jak kamienie. Bo w biedzie najgorsza jest pogarda. Tak wynika z najnowszego, najmocniejszego Raportu o biedzie w Polsce, jaki dotychczas powstał. Alarmuje: bieda w naszym kraju się zmienia, ale potrzebujący wciąż żyją wśród nas.

Bieda w Polsce. Nieudacznik, nierób, patologia?

Często to nasi sąsiedzi, ludzie, których mijamy w sklepie. Wycofani, przygaszeni, bez marzeń. Dramat rozgrywa się w zaciszu ich mieszkań.

_ Raport o biedzie w Polsce _ to nietypowy raport_ . _ Oprócz statystyk, zawiera poruszające historie ludzi biednych. Jest raportem ze spotkań wolontariuszy Szlachetnej Paczki z osobami potrzebującymi w ich domach. Tylko w zeszłym roku, takich spotkań było ponad 40 tys.

21 historii, które nie dadzą nam spać

W tabelkach nie da się ująć upokorzenia, wstydu, samotności i braku nadziei na lepszą przyszłość. Liczby i procenty nie oddadzą tego, co czuje rodzic, który dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie dziecka i kobieta, która traci męża w wypadku. Żaden wykres nie opowie o staruszce, której brakuje nawet na mydło, bo musi przeżyć za 50 groszy na dzień. Nie opisze przerażenia dziecka, które traci dach nad głową w wyniku pożaru. Nie opowie historii chłopca z ubogiej rodziny, który marzy o czerwonych adidasach i swoje oszczędności wydaje na taksówkę oraz leki dla taty, który nagle zachorował. Dlatego w_ Raporcie _ znalazło się 21 prawdziwych historii, które ilustrują, kim są potrzebujący. Jak historia pana Jana.

Przeżył utratę pracy, majątku, śmierć rodziców i załamanie nerwowe. Pan Jan *nie korzysta z zasiłków, bo wstydzi się prosić. *W wieku 43 lat podpisał umowę-zlecenie. Pracuje jako goniec. *Rower zrobił sobie sam z części ze złomu. Dziennie przejeżdża średnio 50 km. *Jego największe: kurtka zimowa, butla gazowa, nowy rower.

Czytaj Raport o biedzie w Polsce:* *www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

Bieda a 500+

_ Raport _omawia problem biedy w 6. kategoriach: starość i samotność, choroba lub niepełnosprawność w rodzinie, trudny start w samodzielność, rodzina wielodzietna, nieszczęście i samodzielny rodzic. Co ciekawe, *Program 500+ wpłynął na to, jacy potrzebujący są objęci pomocą Szlachetnej Paczki. *

Udział rodzin wielodzietnych wśród beneficjentów Szlachetnej Paczki spadł dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego, a wśród rodzin wielodzietnych włączonych do projektu, *zdecydowana większość to rodziny dla których źródłem problemu jest dodatkowa bariera – choroba/ niepełnosprawność /nieszczęśliwe zdarzenie losowe. *

Fakty i wnioski

W _ Raporcie _ autorzy przedstawiają 10 wstrząsających faktów na temat biedy w naszym kraju. 1,6 zł – tyle dziennie przypada na jedną osobę w blisko 15% rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością (to mniej niż cena bochenka chleba). Co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi. To tylko dwa z nich, resztę można znaleźć w publikacji.

Cały _ Raport o biedzie w Polsce _ na:* *www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

Wnioski, które znajdują się w _ Raporcie _, zmieniają perspektywę projektowania pomocy społecznej w Polsce. Pomoc materialna jest ważną, ale nie jedyną, potrzebną formą wsparcia potrzebną do wyjścia z biedy.

Jak pokazuje _ Raport _, największą trudnością dla potrzebujących jest brak płynności finansowej oraz zaradności w zarabianiu i wydawa­niu. Co druga z biednych rodzin ma zaległości z opłatami, pożyczkami i kredytami. *Wskazane jest zatem wsparcie poprzez edukację w obszarze zarabiania i planowania budżetu. *

Bardzo istotnym problemem jest men­talne uwięzienie w biedzie, poczucie przygniecenia teraźniejszą sytuacją i wykluczenie społeczne. Ludzie biedni nie mają szansy na oderwa­nie się od wyczerpującej rzeczywi­stości. Obniża się ich poczucie wartości, co wpędza ich w błędne koło porażek. Szczególnie ważne jest więc wsparcie społeczne otoczenia i wzrost wrażliwo­ści społecznej na ludzi wykluczonych.

Potrzebujący to bohaterowie

– Mamy wrażenie, że po wszystkich ostatnich wydarzeniach w przestrzeni publicznej, Polacy pogubili się w tym, kto potrzebuje pomocy. Przez to chęć do pomagania zmalała. Tymczasem Szlachetna Paczka dociera do tych prawdziwie potrzebujących i pokazuje Polakom, kto naprawdę potrzebuje pomocy – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, założyciel Szlachetnej Paczki.

– Wnioski wynikające z _ Raportu _ pokazują, jak dziś wyciągać ludzi z biedy. My już wdrażamy program edukacji w obszarze zarabiania i planowania budżetu. Organizujemy projekty specjalistyczne – pomoc prawną i lekarską dla rodzin i długotrwałe wsparcie dla samotnych seniorów. Chcemy przeprowadzić tych ludzi do normalności – dodaje Stryczek.

W Polsce wciąż istnieje bieda. Tysiące potrzebujących walczą codziennie o normalne życie. Pomóż zmienić ich los. Zwłaszcza teraz – przed Świętami Bożego Narodzenia – warto pokazać, że potrafimy być solidarni. * *Wpłacam i pomagam >>

Cały _ Raport o biedzie w Polsce _ na: www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

Informacja prasowa

strategie
patronat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)