Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie
24.03.2009 13:34

CFA: licencja dająca możliwości w biznesie

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*CFA (Chartered Financial Analyst) uznawany jest za kluczowy certyfikat świadczący o wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych w zakresie zarządzania inwestycjami, szczególnie w obszarze analiz i zarządzania portfelem inwestycyjnym. *

Program CFA oparty jest na praktyce, a warunkiem przystąpienia do niego jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów. Obejmuje on zagadnienia z zakresu analizy oraz wyceny inwestycji, zarządzania portfelem oraz standardów etycznych i zawodowych.

W 2008 r. 175 000 kandydatów z różnych krajów zarejestrowało się na swój pierwszy egzamin. Jednak jak pokazuje dotychczasowa statystyka, tylko jedna piąta z nich otrzyma tytuł po spełnieniu wszystkich kryteriów: zdaniu trzech egzaminów oraz wykazaniu się czteroletnim doświadczeniem zawodowym w odpowiedniej dziedzinie. Na przygotowanie się do każdego kolejnego egzaminu trzeba poświęcić co najmniej pół roku nauki.

Tytuł CFA zyskał miano międzynarodowej kwalifikacji zawodowej dzięki spełnieniu kilku warunków. Najważniejszym z nich jest wysoka jakość całego programu. W każdy etap procesu oceny zaangażowani są praktycy posiadający tytuł CFA: od opracowania kompendium wiedzy ,,Candidate Body of Knowledge", poprzez projekt programu nauczania na każdy rok, przeprowadzanie egzaminów, ich ocenę, aż po ustalenie progu zaliczenia.

Jest to tytuł rozpoznawany i uznawany przez pracodawców na całym świecie. Niektóre z uczelni czy organizacji branżowych stosują dla jego posiadaczy zwolnienia z egzaminów licencyjnych. Posiadanie tytułu CFA wiele też mówi pracodawcom o pracowniku czy kandydacie do pracy, gdyż zdobycie tego tytułu wymaga dużej samodyscypliny i ciężkiej pracy.

Posiadacz tytułu CFA to osoba, która wykazała się determinacją i konsekwencją w podwyższanie własnych kompetencji w dziedzinie, którą się zajmuje, bez względu na to czy jest to analityk papierów wartościowych, osoba zajmująca się zarządzaniem portfelem inwestycyjnym, dziennikarz telewizyjny zajmujący się sprawami gospodarczymi, nauczyciel czy makler.

Liczba kandydatów z Azji przewyższa liczbę kandydatów z USA, a w ramach programu partnerskiego Instytutu, 58 uniwersytetów i uczelni ekonomicznych oferuje program CFA wraz ze swoimi stopniami naukowymi w dziedzinie finansów.

Tagi: strategie, patronat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz