Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy Polska ma szansę stać się „zagłębiem Interim Managerów”?

0
Podziel się:

Nowoczesne i efektywne zarządzanie firmą lub obszarem biznesowym.

Czy Polska ma szansę stać się „zagłębiem Interim Managerów”?
bEUcSlDV

Interim Management – to nowoczesne i efektywne narzędzie biznesowe, polegające na czasowym zaangażowaniu wysoko wyspecjalizowanej kadry menedżerskiej do zarządzania firmą lub dowolnym obszarem biznesowym wewnątrz organizacji klienta – cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jeśli spojrzeć jednak na fakty, to wciąż daleko nam do rynków rozwiniętych. Ogromna przepaść dzieli nas w szczególności od naszych najbliższych sąsiadów zza Odry, Wielkiej Brytani, Holandii czy Skandynawii, gdzie zarządzanie tymczasowe narodziło się.

_ Wykres 1: Ilość projektów Interim Management na świecie _

bEUcSlDX

_ Źródło danych: AIMP – Providerumfrage 2009r., badania własne Simple Solution Sp. z o. 2011r. _

Niemcy jako niekwestionowany lider światowy w zakresie Interim Management od kilku lat wyznaczają trendy dla tych usług. Również na rynku CEE (Europa Centralna i Wschodnia) usługi te cieszą się coraz większym powodzeniem. W Polsce usługi Interim Management zaczęły zyskiwać popularność stosunkowo niedawno, ale już osiągnęły poziom 67% całego rynku CEE i prześcignęły w tym zakresie kraje Azji.

Coraz częściej także polscy Interim Managerowie realizują projekty na rynku niemieckim oraz innych rynkach EU i CEE, a także poza nim.

W Polsce podobnie, jak w Niemczech, ponad 60% wszystkich kontraktów Interim Management realizowanych jest w firmach zatrudniających powyżej 100 pracowników. Firmy zatrudniające ponad 1 000 pracowników to 35% rynku Interim Management. Na rynku niemieckim w małych firmach, zatrudniających poniżej 100 pracowników, usługi Interim Management nie są praktycznie realizowane; natomiast w Polsce rynek ten stanowi 21%.

bEUcSlEd

Ponad 65% zleceń na usługi Interim Management pochodzi bezpośrednio z poziomu Zarządu firm, a niecałe 30% generowane jest przez Działy HR.

Ciekawych danych na temat powodów poszukiwania Interim Managerów przez firmy dostarczyły najnowsze badania zrealizowane w Polsce przez SIM (Stowarzyszenie Interim Managers).

_ Wykres 2: Powody korzystania przez firmy w Niemczech z usług Interim Management _

bEUcSlEe

_ Źródło danych: SIM –Stowarzyszenie Interim Managers, 2011r. _

Największa grupę przypadków, kiedy firmy na polskim rynku decydują się na usługi Interim Management, to realizacja projektów wymagających dodatkowych kompetencji (5%) lub zarządzanie zmianą (55%).

Rynek niemiecki znacznie różni się w tym zakresie od polskiego, gdyż według badań Management Angels GmbH w 35% przypadków Interim Managerowie angażowani są dla zapełnienia klasycznych wakatów w firmach, zarządzanie projektami stanowi tylko 35%, a zarządzanie zmiana 13%. Znaczną grupę stanowi także uruchamianie start up-ów (14%) i zmiany właścicielskie (3%), które to przyczyny zupełnie nie ujawniły się w polskich badaniach.

_ Wykres 3: Powody korzystania przez firmy w Niemczech z usług Interim Management _

bEUcSlEf

_ Źródło danych: AIMP – badania Management Angels GmbH, 2009r. _

„Królewskie branże” dla Interim Managerów na obu porównywanych rynkach to: chemia, farmacja, biotechnologia, telekomunikacja, IT/Internet, finanse, media, motoryzacja, handel, usługi dla firm, edukacja, turystyka, HoReCa, budownictwo, produkcja maszyn i urządzeń.

Przyczyny niekorzystania przez firmy z usług Interim managerów są w Polsce i Niemczech
podobne i należą do nich: nieznajomość oferty, zdystansowanie wobec zewnętrznych
ekspertów (w tym brak zaufania), postrzeganie usługi jako zbyt drogiej, obawa przed odpływem know - how.

bEUcSlEg

Śledząc historię rozwoju usług Interim Management na innych, bardziej rozwiniętych rynkach europejskich, na szczególną uwagę zasługują dwa kraje:

  1. Holandia;

- w roku 2005 na rynku tym odnotowano działalność 10 000 Interim Managerów, a obroty przez nich wygenerowane przekroczyły 500 mln Euro (należy jednak podkreślić, że rynek holenderski swoją specyfiką oraz sposobem patrzenia na interim management nieco odbiega od pozostałych rynków, uwzględniając także niższe stanowiska menedżerskie),

  1. Niemcy; - do 2003 roku rynek Interim Management w tym kraju rozwijał się bardzo słabo i nabrał dynamiki dopiero po poszerzeniu Unii Europejskiej w 2003 roku (w 2004r. wzrósł o 7%, w 2005r. o 14%, w 2006r. o 25%, a w 2007r. aż o 25%).

Pomimo dużego dystansu dzielącego polski rynek Interim Management od rynku niemieckiego, rosnąca popularność tych usług w naszym kraju, a także doświadczenia i referencje zbierane przez rodzimych Interim Managerów na zagranicznych rynkach sprawiają, że zmierzamy w podobnym kierunku. Właściciele firm działających w naszym kraju przekonują się do korzystania z Interim Managerów w obszarach dawno spenetrowanych przez te usługi w krajach Europy Zachodniej, a w Polsce niezagospodarowanych, jak np.:

  • wakaty (rezygnacja z zapełniania wakatów managerami zatrudnianymi na etacie na rzecz średnio - i długoterminowych kontraktów z Interim Managerami),
    • start up-y (powierzanie uruchamiania nowych przedsięwzięć wyspecjalizowanym Interim Managerom, zamiast pomysłodawcom lub pracownikom inwestorów),
    • zmiany właścicielskie (powierzanie wyspecjalizowanym Interim Managerom przez nowych właścicieli zarządzania przejmowanymi przedsiębiorstwami),
    • restrukturyzacje (powierzanie ich menedżero tymczasowym, zamiast angażowania firm doradczych)

Nad tym, jak dotychczasowe doświadczenia polskiego Interim Managementu na tle europejskich standardów mogą wpłynąć na dynamikę wzrostu popularności tych usług w firmach działających na naszym rynku, będą zastanawiali się wspólnie przedsiębiorcy i Interim Managerowie na corocznej konferencji branżowej, organizowanej przez SIM (Stowarzyszenie Interim Managers) oraz Inwenta Sp. z o.o. (firma doradztwa personalnego) i Simple Solution Sp. z o.o. (firma specjalizująca się w usługach Interim Management i doradztwie strategicznym oraz operacyjnym), która odbędzie się już 02 grudnia 2011r. w Warszawie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na http://stowarzyszenieim.org/page/iii-konferencja-sim.

Robert Loranc

_ Autor jest Interim Managerem z 18 – letnim doświadczeniem zawodowym, członkiem SIM oraz Wiceprezesem Zarządu i Partnerem Simple Solution Sp. z o.o. _

bEUcSlEy
strategie
patronat
KOMENTARZE
(0)