Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie
25.10.2013 13:44

Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

Poznaliśmy laureatów najnowszej edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50

Podziel się
Dodaj komentarz

Aż 27 przedsiębiorstw z Polski znalazło się w 14. edycji zestawienia najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej. Trzeci rok z rzędu liderem rankingu Deloitte Technology Fast 50 została rumuńska spółka z polskimi korzeniami Vola.ro, drugie miejsce przypadło serbskiej firmie Bitgear Wireless Design Services, trzecie krakowskiej spółce Softhis. Wszystkie firmy z głównej kategorii osiągnęły w 2012 roku imponujące przychody, które w sumie wyniosły 714 mln euro. Jednocześnie widać jednak, że przedsiębiorstwa odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego, gdyż średnia dynamika wzrostu przychodów wyraźnie spadła w porównaniu do zeszłego roku - z 1011% do 671%.

W całym zestawieniu jest 27 firm z Polski. 22 z nich znalazły się w kategorii głównej - „Technology Fast 50”, pozostałe 5 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars”. Dwie spółki z głównego rankingu - Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A., powiększyły swój sukces, kwalifikując się również do „Wielkiej Piątki – Big 5”. Rodzime firmy zajęły w tegorocznej edycji 45 proc. wszystkich miejsc w rankingu. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, reprezentowane przez dziewięć przedsiębiorstw - trzy razy mniej niż Polska. Na miejscu trzecim znajdują się ex aequo Rumunia i Czechy. Oba kraje mają po siedem firm w rankingu. Poza tym w zestawieniu swoje miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Litwy (2) i Serbii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2012 roku uzyskały firmy ze Słowacji z wynikiem 134,7 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się czeskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 24,0 mln euro, a na trzeciej z wynikiem 16,7 mln euro uplasowały się spółki rumuńskie. W tegorocznym rankingu mamy aż 22 debiutantów.

Trzeci rok z rzędu zwycięzcą głównej kategorii jest Vola.ro – rumuński serwis sprzedaży biletów lotniczych w Internecie, którego współzałożycielami są dwaj Polacy Michał Wrodarczyk oraz Jarosław Adamski. Na drugim miejscu znalazł się debiutant: serbska spółka Bitgear Wireless Design Services. Doskonałe trzecie miejsce należy do polskiej firmy Softhis - krakowskiego producenta oprogramowania.

Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze rok temu firma ta znajdowała się na 29. pozycji.

_ „Wygrana trzeci rok z rzędu w tak prestiżowym rankingu to dla nas ogromne wyróżnienie. Receptą na nasz dynamiczny wzrost jest konsekwentne stawianie na innowacyjne rozwiązania. Nie zamierzamy jednak spocząć na laurach i już planujemy wdrożenie kolejnych unikalnych funkcjonalności w naszych serwisach." _ - mówi Michał Wrodarczyk Prezes Zarządu, Fru.pl oraz współzałożyciel Vola.ro. "W zeszłym roku uruchomiliśmy portal na Ukrainie pod nazwą Avio.ua oraz w Wietnamie - Avia.vn. W istocie, to na rynkach azjatyckich widzimy największy potencjał wzrostu dla naszego biznesu.”

_ „Nasze osiągnięcia są oparte na konsekwencji, otwartości na innowacje, współpracy z instytucjami naukowymi oraz partnerami z branży informatycznej. Sukcesem jest również zespół Softhis, który codziennie realizuje pomysły i marzenia naszych klientów, tworząc nowe usługi oraz narzędzia, wspierające realizację celów biznesowych.” _ – powiedział Łukasz Rzepecki, Prezes Zarządu, Softhis.

Przychody wszystkich firm z kategorii głównej rankingu Deloitte Technology Fast 50 w samym tylko 2012 roku wyniosły 714 mln euro. Ten wynik to zasługa kilku wielkich graczy, także tych z Polski, którzy znaleźli się na liście.

Średni wzrost przychodów w kategorii głównej wyniósł 671 proc. (przychody 2008 versus 2012 rok). Był to wynik znacznie niższy od ubiegłorocznego (1011 proc.).
_ „Tak jak dla całej gospodarki, także dla firm technologicznie innowacyjnych, ubiegły rok był bardzo trudny. Dość wyraźnie odczuły one efekty spowolnienia gospodarczego. Przed firmami z naszego regionu stoi wiele wyzwań, co utrudnia im osiąganie tak wysokiej dynamiki wzrostu jak niegdyś. Cieszy jednak to, że oprócz polskich firm, coraz liczniej reprezentowane są również spółki z pozostałych krajów – Węgier, Czech czy Rumunii.” _– mówi Jakub Bojanowski, Partner, Lider zespołu TMT w Polsce, Deloitte.

Reprezentanci z Polski, obecni w rankingu pochodzą z całego kraju. Najwięcej (8) pochodzi Warszawy, siedem z Wrocławia. Poznań i Gliwice mają po dwóch reprezentantów. Poza tym mamy również firmy z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Radomia, Łodzi, Szczecina, Rzeszowa oraz Gdyni.

Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym ranking został zdominowały przez firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one 58 proc. wszystkich spółek z rankingu głównego, co oznacza wzrost o 3 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją. _ „Łączny przychód firm z tego sektora wyniósł aż 459 mln euro w kategorii głównej. Warte zauważenia są także wyniki sektora komputery/peryferia, którego jedyny przedstawiciel w Technology Fast 50 poznańska spółka Goclever osiągnęła w 2012 roku przychody w wysokości 31 mln euro.” _ – wyjaśnia Krzysztof Sowada, Starszy Menedżer w dziale Audytu, Deloitte.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią, przygotowywanego przez Deloitte raportu „Fast 500 EMEA”, który zostanie zaprezentowany 28 listopada.

(Informacja prasowa organizatora)

Tagi: strategie, patronat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz