Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie
10.03.2016 09:59

Galeria handlowa jako źródło analizy danych

Setki kupujących każdego dnia, 130 najemców, dziesiątki korytarzy i pomieszczeń, ogromne pobory energii i 40.000 m² powierzchni oświetlenia. Czy galeria handlowa może być interesującym źródłem analizy danych? System Vison BMS przekonuje, że tak!

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulmika/WP)

Setki kupujących każdego dnia, 130 najemców, dziesiątki korytarzy i pomieszczeń, ogromne pobory energii i 40.000 m² powierzchni oświetlenia. Czy galeria handlowa może być interesującym źródłem analizy danych? System Vison BMS przekonuje, że tak!

Toruń Plaza to jedno z największych centrów handlowych w województwie kujawsko-pomorskim, każdego dnia robią tu zakupy i spędzają czas wolny setki klientów. Obiekt, w którym znajdują się nie tylko sklepy i butiki, ale również restauracje, plac zabaw, sieciowe kino, siłownia, tor do gokartów i parking na 1130 samochodów, nie należy do prostych w zarządzaniu. Gigantyczne pobory energii, konieczność oświetlenia olbrzymich przestrzeni i czuwanie nad bezpieczeństwem najemców oraz kupujących sprawiają, że właściciel obiektu zmuszony jest do szukania rozwiązań, które zmniejszą koszty, oszczędzają czas i ułatwiają rozliczenia z poszczególnymi podmiotami.

Rozwiązaniem tych problemów może się okazać, tak popularny w ostatnich czasach termin – „big data”, któremu poświęcona jest konferencja *BIG DATA Think Big CEE Congress *odbywająca się w *Hotelu Westin w Warszawie w dniach 20-21 kwietnia. *Więcej informacji o wydarzeniu na www.bigdatacongress.pl.

Kompleksowo zebrane informacje pozwalają usystematyzować posiadaną - lecz nie zawsze uświadomioną - wiedzę, znaleźć luki w systemie zarządzania, naprawić niepotrzebne błędy i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jednak pod jednym warunkiem. Potrzebna jest właściwa metodologia i narzędzia, które zapanują nad olbrzymią ilością informacji pochodzących od kilkuset podmiotów i z różnych miejsc centrum handlowego. Zawód Managera obiektu (Facility Managera) można dziś bowiem porównać do trenera sportowego, który nieustannie musi mierzyć bieżące osiągnięcia i wprowadzać innowacje oraz optymalizację, by pozostać w grze. I właśnie w takim przypadku z pomocą przychodzi inteligentna automatyka i systemy zarządzania budynkami, np. System Vison BMS stworzony i rozwijany przez gliwicką firmę APA Group, który integruje wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu.

Wyobraźmy sobie, że zamiast excelowych tabelek, setek liczników, które każdego miesiąca musi spisać pracownik obsługi technicznej i dziesiątek godzin spędzonych nad ręcznie generowanymi wykresami energii, właściciel obiektu otrzymuje jedno, proste i intuicyjne narzędzie. Takie, które zarządza wszystkimi niezbędnymi informacjami, zbiera je dzień po dniu, poddaje stosownej analizie i prezentuje w postaci czytelnych wykresów, z których możemy wyciągnąć właściwe wnioski. A co najlepsze, można nim sterować skąd się chce i kiedy się chce. Na przykład z własnej komórki lub tabletu.

Zużycie energii, bezpieczeństwo, ogrzewanie, wentylacja, monitoring... wyłącznie od inwestora i jego potrzeb zależy jakie elementy zostaną zintegrowane w ramach systemu, i jak duża ilość danych poddana zostanie analizie. Zaletą Vision BMS jest bowiem uniwersalność, skalowalność i funkcjonalność, pozwalające na monitoring różnorodnych parametrów i zarządzanie czynnikami pochodzącymi od wielu podmiotów.

W przypadku centrum handlowego Toruń Plaza z systemem zostały zintegrowane dwa newralgiczne dla inwestora czynniki: monitoring zużycia energii oraz sterowanie oświetleniem w całym kompleksie. Plusy z wprowadzenia systemu? Zamiast je wyliczać posłużmy się liczbami.

W 2011 roku, gdy otwarto centrum handlowe Toruń Plaza, kompleks zużył ok. 125 tys. kwH. W momencie wprowadzenia systemu zużycie energii spadło do 110 tys. kwH, by w latach 2013 i 2014 utrzymać się na poziomie ok. 90 tys. kwH. Przy 15% wzroście cen energii elektrycznej na przestrzeni tych lat, dało to oszczędności rzędu 280 tys. złotych!

Wprowadzenie systemu diametralnie obniżyło też czas potrzebny na dokonanie pomiarów poboru energii i zarządzanie oświetlaniem. Odczyt liczników (przypomnijmy przy 130 najemcach znajdujących się w kompleksie) zajmował wcześniej około 16 godzin pracy technika, w momencie kiedy wszystkie liczniki zostały podłączone do centralnego systemu, potrzebny czas skrócił się do... 1 minuty! Generowanie kompleksowych raportów energii nie zajmowało już dyrekcji 12 godzin, lecz dwie. Zarządzanie oświetleniem w przypadku pracy techników skróciło się z 3 godzin do 20 minut. Czas, który do tej pory musiał być więc poświęcony na żmudne i kompleksowe gromadzenie danych został skrócony do minimum.

Dodatkowo inwestor zyskał wgląd w zużycie energii w rozbiciu na poszczególne dni i godziny, co umożliwiło mu monitorowanie zachowań nieekonomicznych i porównanie zużycia energii z miesiąca na miesiąc. Informacje dostępne praktycznie w przeciągu minuty pozwoliły na usprawnienie komunikacji z najemcami i dostarczanie im raportów w postaci e-maili, zaraz po wygenerowaniu przez system zestawień.

Całkowicie zmienił się również sposób zarządzania oświetleniem. Wcześniejszy, nieekonomiczny i czasochłonny system zastąpiły intuicyjne i proste rozwiązania, które pozwoliły na sterowanie oświetleniem z jednego miejsca i jego monitorowanie w poszczególnych sekcjach kompleksu, a także ich włączanie i wyłączanie bez potrzeby wysyłanie w dane miejsce techników. Usprawniło to szczególnie prace remontowo-porządkowe, które ze względu na długie godziny otwarcia centrum odbywają się zwykle w godzinach nocnych generując spore zużycie energii. Wzrosło również bezpieczeństwo użytkowników, a czynnik ludzkiego błędu – zostawienie zapalonego oświetlenia w danej sekcji – został praktycznie wyeliminowany.

Wszystkie te usprawnienia i oszczędności nie byłby możliwe bez kompleksowej analizy danych i automatyzacji procesu zarządzania energią, który przy tak dużym kompleksie musi przecież posiadać słabsze punkty i być narażony na najzwyklejsze w świecie przeoczenia i pomyłki. Jednak to, co umyka człowiekowi, w przypadku inteligentnej automatyki staje się punktem wyjścia do analizy i zestawień, które pozwalają na faktyczną zmianę zachowań i realne oszczędności. Maszyny w takich przypadkach po prostu się nie mylą. Przedstawiają fakty. Ludziom pozostaje jedynie wyciągnąć z nich wnioski.

Tagi: strategie, patronat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz